Odnalazłem się w roli budowniczego

DI
opublikowano: 12-11-2010, 11:49

Po raz pierwszy w historii kwestionariusza naszym gościem jest najwyższy rangą urzędnik powiatu. Powód jest szczególny. Powiat wielicki będzie pierwszym, który w tym miesiącu znajdzie się na giełdowym rynku obligacji. Dojdzie do tego pod rządami Jacka Juszkiewicza, który zajmuje się przerzucaniem mostów: i tych jak najbardziej realnych, jak i tych pozornie niedostrzegalnych.

Zostałem starostą, żeby…
… zmieniać świat na lepsze. Byłoby to abstrakcyjne stwierdzenie gdyby nie fakt, że dotyczy ono otaczającej mnie rzeczywistości i dokonuje się poprzez urząd starosty. A że na lepsze… to widać „gołym” okiem. Powiat wielicki sprzed czterech lat i obecny to nie to samo miejsce. Kto nie wierzy, niech się sam przekona.

Największym atutem mojego powiatu…
… są ludzie. To oni nadają właściwych barw wszystkiemu, co się w nim dzieje. Są filarami życia w każdym jego wymiarze. Cieszy mnie każdy przejaw ich aktywności.

Na pewno trzeba zmienić…
… albo też zmieniać, bo jest to ciągły proces, relacje międzyludzkie. Brakuje w nich nie tylko poczucia wspólnoty celów, ale także wzajemnego zrozumienia. Społeczności lokalne  powinny cechować szczególne więzi, bez podziałów na „my” i „oni”, z takimi wartościami, jak dobro wspólne i odpowiedzialność.

Moim największym sukcesem jest…
… odnalezienie się w roli budowniczego. Powiat rozpoczął budowę największej w jego historii inwestycji oświatowej, której efektem będzie nowoczesny obiekt dla dwóch zespołów szkół, jedyny taki w Małopolsce. Gruntowny remont 5 mostów, modernizacja ponad 50 km dróg i wiele tym podobnych przedsięwzięć. Ale nie chodzi jedynie o cele materialne. Obecna kadencja określana jest mianem kadencji mostów, czyli budowanych konsekwentnie relacji z gminami, administracją rządową, instytucjami, stowarzyszeniami, środowiskami lokalnymi i w końcu pojedynczymi ludźmi. Gdyby nie udało się tego osiągnąć, byłby to jedynie połowiczny sukces.

Moim największym błędem była…
… wiara, że czas jest źródłem odnawialnym…

Gdyby powiat dostał w prezencie równowartość rocznych wpływów budżetowych to…
… przestałby istnieć problem dziurawych dróg i braku chodników. Reszta zasiliłaby budżet budowy zespołów szkół i modernizację pozostałych obiektów szkolnych. Z tej kwoty uszczknąłbym nieco na nową komendę straży pożarnej. Może udałoby się jeszcze coś wygospodarować na biurowiec dla starostwa, tak by mieszkańcy nie musieli biegać po całym mieście załatwiając sprawy urzędowe. Żal jedynie, że ta i tak krótka lista życzeń nie mogłaby być zrealizowana w całości.

Przedsiębiorcom z mojego powiatu chciałbym powiedzieć, że…
… nie wyobrażam sobie powiatu bez nich. Dla samorządu pozostają strategicznym partnerem. Dlatego konsultacje dotyczące kierunków kształcenia zawodowego, konferencje i seminaria z ich udziałem, spotkania w szkołach. Stąd też i „Perła Powiatu Wielickiego” dla przedsiębiorcy i firmy roku. Przedsiębiorczość i ludzie, którzy się za nią kryją przesądzają o statusie finansowym powiatu i zasobności jego mieszkańców. To z kolei przekłada się na codzienne życie, które dzięki pracy można uważać za szczęśliwe.

Kiedy myślę o partnerstwie publiczno-prywatnym…
… pojawia się chęć zobaczenia czegoś, o czym tak wiele się mówi, a co tak niewielu miało okazję zobaczyć. Mimo wszystko, przychodzą mi do głowy przedsięwzięcia, które można wspólnie zrealizować. To idealny sposób na osiągnięcie celów społecznie ważnych, które leżą na sercu samorządom. Wiele z nich pozostaje w sferze projektów, gdyż nie ma środków na ich realizację. W tym układzie zyskują wszyscy.

Gdy myślę o Unii to…
… dostrzegam plusy wynikające z przynależności do wspólnoty europejskiej. Pozyskujemy środki na ważne dla nas inwestycje, ale przecież nie tylko o to chodzi. Może w tej chwili jeszcze zbyt mocno patrzymy na UE właśnie przez ten pryzmat. Unia to wielka szansa, nasze „okno” na świat.

Gdybym był premierem…
… to rozwiązałbym problemy pojawiające się na linii administracja rządowa – samorząd. Jestem przekonany, że gdyby razem z  zadaniami, które są przekazywane samorządom pojawiły się środki na ich realizację, Polska byłaby wzorem samorządności.

Kiedy już odejdę ze stanowiska starosty…
… zwyczajem ludzi wielkich zacznę łowić ryby. Teraz patronuję tego typu imprezom. Wtedy będę przyjmował gratulacje od mojego następcy za każdą złowioną rybkę. I wcale nie będzie musiała być złota…

Jacek Juszkiewicz
Jacek Juszkiewicz
None
None
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane