Odnalazłem się w roli budowniczego

DS
opublikowano: 15-11-2010, 00:00

Kwestionariusz samorządowca: Jacek Juszkiewicz, starosta wielicki

Po raz pierwszy w historii kwestionariusza naszym gościem jest najwyższy rangą urzędnik powiatu. Powód jest szczególny. Powiat wielicki będzie pierwszym, który w tym miesiącu znajdzie się na giełdowym rynku obligacji.

Zostałem starostą, żeby... ...zmieniać świat na lepsze. Byłoby to abstrakcyjne stwierdzenie, gdyby nie fakt, że dotyczy otaczającej mnie rzeczywistości. A że na lepsze, to widać gołym okiem. Powiat wielicki sprzed czterech lat i obecny to nie to samo.

Największym atutem mojego powiatu…

...są ludzie. To oni nadają właściwych barw wszystkiemu, co się w nim dzieje. Są filarami życia w każdym jego wymiarze. Cieszy mnie każdy przejaw ich aktywności.

Moim największym sukcesem jest…

...odnalezienie się w roli budowniczego. Gruntowny remont pięciu mostów, modernizacja ponad 50 km dróg, ale przede wszystkim rozpoczęcie największej w historii powiatu inwestycji oświatowej, której efektem będzie obiekt dla dwóch zespołów szkół, jedyny taki w Małopolsce. Obecna kadencja określana jest mianem kadencji mostów, czyli budowania relacji z gminami, administracją rządową, instytucjami, stowarzyszeniami i w końcu pojedynczymi ludźmi. Gdyby nie udało się tego osiągnąć, byłby to jedynie połowiczny sukces.

Moim największym błędem była…

...wiara, że czas jest źródłem odnawialnym.

Gdyby powiat dostał w prezencie równowartość rocznych wpływów budżetowych, to…

...przestałby istnieć problem dziurawych dróg i braku chodników. Reszta zasiliłaby budżet budowy zespołów szkół i modernizację pozostałych obiektów szkolnych. Uszczknąłbym nieco na nową komendę straży pożarnej. Może udałoby się jeszcze coś wygospodarować na biurowiec dla starostwa, by mieszkańcy nie musieli biegać po całym mieście.

Przedsiębiorcom z mojego powiatu chciałbym powiedzieć, że…

...nie wyobrażam sobie powiatu bez nich. Przedsiębiorczość i ludzie, którzy się za nią kryją przesądzają o statusie finansowym powiatu i zasobności jego mieszkańców.

Kiedy myślę o partnerstwie publiczno-prywatnym…

...pojawia się chęć zobaczenia czegoś, o czym tak wiele się mówi, a co tak niewielu miało okazję zobaczyć. Przychodzą mi do głowy przedsięwzięcia, które można zrealizować.

Gdybym był premierem…

…to rozwiązałbym problemy pojawiające się na linii administracja rządowa – samorząd. Jestem przekonany, że gdyby razem z zadaniami, które są przekazywane samorządom, pojawiły się pieniądze na ich realizację, Polska byłaby wzorem samorządności.

Kiedy już odejdę ze stanowiska starosty…

…zwyczajem ludzi wielkich zacznę łowić ryby. Wtedy będę przyjmował gratulacje od następcy za każdą złowioną sztukę. I wcale nie będzie musiała być złota…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy