Odnawialna energia do działania

opublikowano: 16-12-2020, 03:11

Kielecka spółka EkoEnergia Polska działa od 2013 r. Specjalizuje się w dostarczaniu odnawialnych źródeł energii.

Pracuje zarówno dla gospodarstw indywidualnych, firm, instytucji, jak i całych gmin. Firma dobiera, projektuje i montuje wysokiej jakości instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Zaprojektowała również i zbudowała kilkanaście farm fotowoltaicznych. Prawdziwy boom na fotowoltaikę rozpoczął się w 2018 r., kiedy bardzo wzrosły ceny energii elektrycznej. W ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce zamontowano kilka tysięcy instalacji fotowoltaicznych i solarnych. Wiąże się to przede wszystkim z dużymi korzyściami, jakie daje posiadanie takich systemów, ale nie mniej ważne jest pojawienie się produktów finansowych w postaci pożyczek, dopłat, odpisów od podatku, które powodują, że systemy są dostępne dla większości zainteresowanych. Przy podejmowaniu decyzji o zainstalowaniu systemu obok krótkiego okresu zwrotu inwestycji – w granicach pięciu–sześciu lat – istotnym argumentem jest także długa żywotność i niskie koszty obsługi instalacji.

Z myślą o jutrze:Przewidując nadchodzący spadek popytu na nowe instalacje, zarząd spółki EkoEnergia Polska inwestuje w rozwój własnych farm fotowoltaicznych, aby móc sprzedawać energię do sieci.
Z myślą o jutrze:Przewidując nadchodzący spadek popytu na nowe instalacje, zarząd spółki EkoEnergia Polska inwestuje w rozwój własnych farm fotowoltaicznych, aby móc sprzedawać energię do sieci.

– Mimo poprawy warunków dla fotowoltaiki widzę pewne zagrożenie dla swojego biznesu. Ograniczone są bowiem bardzo możliwości przyłączeniowe do sieci energetycznej. Infrastruktura sieciowa jest przestarzała, trzeba ją zmodernizować. Coś już w tej sprawie się robi, widać inwestycje w strukturę energetyczną, ale to trwa długo i jest bardzo kosztowne. Tymczasem mamy do czynienia ze źródłami, które pracują głównie w dzień, więc tym bardziej potrzebują stabilizacji w systemie energetycznym. A do tego niezbędna jest dobra infrastruktura. Liczymy się też z tym, że za dwa–trzy lata rynek się nasyci, spadnie popyt na instalacje. Nie siedzimy więc z założonymi rękami. Wiemy, że wtedy wzrośnie popyt na serwisowanie, zarządzanie – wyjaśnia prezes i dodaje, że w tej branży jak w wielu innych trzeba nieustannie szukać nowych rozwiązań, nie można stać w miejscu. Spółka buduje swój portfel farm fotowoltaicznych, aby móc sprzedawać energię do sieci, i planuje rozwój w produktach okołowoltaicznych – mówi Łukasz Dziedzic, prezes EkoEnergia Polska.

Spółka zatrudnia 70 pracowników i pracuje z wieloma podwykonawcami. Jak zapewnia prezes firmy, sposób, w jaki zdobywają pracowników, zaowocował stworzeniem dobrego ambitnego zespołu. Spółka na stałe współpracuje z Politechniką Świętokrzyską, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, a także z Zespołem Szkół Informatycznych Kielcach, organizując na terenie firmy praktyki zawodowe.

– Wyłapujemy najzdolniejszych, najbardziej kreatywnych studentów i uczniów. Zapewniamy sobie w ten sposób młodą dynamiczną, ambitną kadrę, z którą można zajść bardzo daleko – mówi Łukasz Dziedzic.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane