Odpisy HSBC urosły o 3,2 mld USD

RB
opublikowano: 13-05-2008, 00:00

Największy bank w Europie odetchnął. Odpisy w I kwartale były mniejsze niż spodziewali się analitycy. Kurs poszedł w górę.

Największy bank w Europie odetchnął. Odpisy w I kwartale były mniejsze niż spodziewali się analitycy. Kurs poszedł w górę.

Kryzys na rynku kredytów hipotecznych za oceanem nadal zbiera żniwo. Największy europejski bank pod względem wielkości aktywów w pierwszym kwartale musiał z tego powodu odpisać 3,2 mld USD. Strata, choć duża, ucieszyła jednak inwestorów. Nie sprawdził się bowiem czarny scenariusz analityków, którzy po odpisaniu przez bank 4,6 mld USD w czwartym kwartale spodziewali się teraz nawet 4,2-4,8 mld USD. W rezultacie kurs banku na giełdzie w Londynie skoczył o 2,7 proc. Na akcjonariuszy podziałała zapewne też informacja, że HSBC nie zamierza pozbywać się części aktywów.

— Jak dotąd tegoroczne wyniki okazują się lepsze, niż oczekiwał rynek. To pokazuje, jak silna jest grupa w obliczu zawirowań na rynku finansowym — mówi Stephen Green, prezes HSBC.

Brytyjski bank, który dwie trzecie zysków zdobywa na rynkach wschodzących, zanotował znaczny wzrost w sektorze pożyczek komercyjnych w Chinach. Dzięki różnicom kursowym zysk urósł również w Indiach oraz innych państwach Bliskiego Wschodu.

— Wynik był zgodny z naszymi prognozami. Choć zyski na amerykańskim rynku spadły, to na pozostałych nadal jesteśmy silni — mówi Michael Geoghegan, dyrektor generalny HSBC.

Bank nadal chce korzystać z boomu na rynkach wschodzących, co ma mu rekompensować spowolnienie w USA.

— Istnieje coraz większe prawdopodobieństwo, że Stany Zjednoczone wejdą w tym roku w recesję. Trudno jednak ocenić, jak wielką — uważa Stephen Green.

Od początku kryzysu na rynku kredytów hipotecznych typu subprime w Stanach Zjednoczonych bank i instytucje finansowe musiały odpisać łącznie 323 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Odpisy HSBC urosły o 3,2 mld USD