Odpisy obniżyły zysk Mispolu

GRA
opublikowano: 22-03-2011, 00:00

Producent spożywczy miał mieć 5 mln, a może nawet 10 mln zł zysku netto. Skończyło się na zaledwie 125 tys. zł.

Producent spożywczy miał mieć 5 mln, a może nawet 10 mln zł zysku netto. Skończyło się na zaledwie 125 tys. zł.

Nawet 3,2 proc. tracił na wczorajszej sesji Mispol. W ten sposób inwestorzy zareagowali na publikację raportu rocznego. A ten nie zachwyca. Jeszcze w lipcu 2010 r. zarząd producenta pasztetów, konserw mięsnych, karmy dla zwierząt i dań gotowych oczekiwał, że w całym roku spółce uda się zarobić na czysto 5-10 mln zł.

Wydawało się, że nie będzie miał z tym problemu, bo po trzech kwartałach było już 4,13 mln zł. A jednak — czwarty kwartał przyniósł 4 mln zł straty.

Mimo to cały 2010 r. wypadł lepiej od roku poprzedniego. Mispol miał 284 mln zł sprzedaży wobec 277 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł z 5,17 mln zł do 7,86 mln zł, a na poziomie netto, zamiast 4,46 mln zł straty netto jest niewielki zysk — w wysokości 0,125 mln zł.

"Trzeci kwartał przyniósł drastyczny wzrost cen zakupu pszenicy stanowiącej główny surowiec do produkcji karmy suchej" — tłumaczy zarząd w komentarzu do raportu.

Ponadto doszło do wielu zdarzeń jednorazowych. O tym, że Mispol będzie tworzyć jednorazowe odpisy, "PB" informował już na początku marca.

Łączny wpływ odpisów na zmniejszenie wyniku wynosi 4,6 mln zł. Chodzi m.in. o koszty zależnego Bono Polska (upadłość z powodu roszczeń fiskusa), odpis na należności kontrahenta zagranicznego, koszty wynikające z połączenia ze spółkami zależnymi oraz koszty wynikające z planowanych i realizowanych inwestycji kapitałowych (zawieszone połączenie z Makaronami Polskimi)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane