Odpływ kapitału z rynków wschodzących przyspieszył

Anna Borys
21-05-2007, 00:00

Międzynarodowi zarządzający od 9 do 16 maja wycofali z rynków wschodzących blisko 843 mln USD. To daje dodatnie saldo od początku roku wysokości 586 mln USD, czyli 56 razy mniej niż w takim samym okresie 2006 r. Ta różnica pokazuje skalę zmiany sytuacji na rynkach wschodzących. Najwięcej (614 mln USD) kapitału w poprzednim tygodniu odpłynęło z regionu wschodzącego Azji. Ujemne saldo zanotowały także fundusze GEM (Global Emerging Markets) i BRIC (lokujące w Brazylii, Rosji, Indiach i Chinach). Wyciekło z nich odpowiednio 271 mln USD i 108 mln USD. Jedynym rynkiem, który kolejny tydzień elektryzuje świeży kapitał, jest Ameryka Łacińska. Zastrzyk nowych inwestycji wyniósł tam 231 mln USD i jest to dziewiąty kolejny tydzień napływu kapitału.

Za ujemnym saldem rynków wschodzących stoi rosnąca niechęć międzynarodowych zarządzających do ryzyka. Jest to także związane z lepszą niż zakładano sytuacją gospodarczą Stanów Zjednoczonych. Na tej fali tracą też wschodzące rynki Europy. Między 9 a 16 maja wyparowało z nich 76 mln USD. Najwięcej, 53 mln USD, odpłynęło z funduszy inwestujących w Rosji i produktów regionalnych (51 mln USD) działających w Rosji, Polsce, Turcji, Czechach i na Węgrzech. Z kolei fundusze inwestycyjne na rynku tureckim, podobnie jak Ameryki Łacińskiej, odnotowały dziewiąty kolejny tydzień napływu kapitału. Osiągnął on wartość 29 mln USD. Z naszego parkietu w ostatnim tygodniu zagranica wycofała 11 mln USD, wobec wynoszącego 3 mln USD odpływu gotówki tydzień wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Odpływ kapitału z rynków wschodzących przyspieszył