Odpowiedź polskiego rządu w sprawie UniCredito będzie w terminie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-01-2006, 17:42

Odpowiedź polskiego rządu na list Komisji Europejskiej w sprawie UniCredito będzie przekazana w terminie - poinformowała w piątek PAP Agnieszka Dłuska z biura prasowego ministerstwa skarbu.

Odpowiedź polskiego rządu na list Komisji Europejskiej w sprawie UniCredito będzie przekazana w terminie - poinformowała w piątek PAP Agnieszka Dłuska z biura prasowego ministerstwa skarbu.

    W miniony poniedziałek polski rząd został poproszony przez Komisję Europejską o wyjaśnienie w ciągu tygodnia sprawy blokowania fuzji banków Pekao i BPH, należących do włoskiego UniCredito.

    W Centrum Informacyjnym Rządu poinformowano w piątek PAP, że w najbliższych dniach nie jest przewidywane spotkanie premiera Kazimierza Marcinkiewicza z szefem włoskiego banku. Natomiast kwestia daty ewentualnego spotkania zależy od decyzji premiera uwzględniającej wcześniejsze zobowiązania. 

    W czwartek rzecznik prasowy rządu Konrad Ciesiołkiewicz powiedział PAP, że premier Marcinkiewicz prawdopodobnie spotka się z prezesem UniCredito Italiano, Alessandro Profumo. Nie był jeszcze znany termin tej rozmowy.

    Premier spotkał się w środę z prezesem banku Pekao SA Janem Krzysztofem Bieleckim, który przedstawił prośbę prezesa Profumo o spotkanie. Równolegle list w sprawie spotkania trafił do resortu skarbu. Jeszcze przed rozmową z Bieleckim, premier mówił dziennikarzom, że nie planuje spotkania z przedstawicielami UniCredito, ale że odpowiedzi dla KE rząd chciałby udzielić po uzyskaniu informacji od UniCredito.

    Agencja APA poinformowała w piątek, powołując się na włoskie media, że do spotkania polskiego premiera z prezesem UniCredito mogłoby dojść w najbliższy poniedziałek.

    Biuro prasowe UniCredito, zapytane o planowane spotkanie prezesa banku z polskim premierem poinformowało, że "nie komentuje tej sprawy".

    Jednak ze źródeł zbliżonych do banku PAP uzyskała informację, że nie ma jeszcze daty spotkania.

    UniCredito czeka od kilku miesięcy na zgodę KNB na wykonywanie przez włoski bank prawa głosu z posiadanych akcji BPH. Jest to niezbędne do przeprowadzenia ewentualnego połączenia BPH z Pekao SA.

  W październiku 2005 r. Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez UniCredito Italiano niemieckiego banku HVB, który w Polsce był akcjonariuszem BPH. UniCredito, po kupnie banku HVB, jest akcjonariuszem Pekao SA i BPH i chce je połączyć. (UniCredito jest właścicielem 52,9 proc. akcji Pekao SA, zaś HVB miało 71,2 proc. akcji BPH). Od kilku miesięcy włoski bank czeka jednak na zgodę Komisji Nadzoru Bankowego (KNB).

    Pod koniec grudnia resort skarbu zażądał - powołując się na zapisy o zakazie konkurencji w umowie prywatyzacyjnej Pekao SA - by UniCredito sprzedało należące do niego akcje BPH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane