Czytasz dzięki

Odpowiedzialność społeczna pozwala na zrównoważony wzrost

Materiał przygotowany we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK
opublikowano: 26-08-2018, 22:00

Banki odgrywają kluczową rolę w procesie rozwoju gospodarek i tak samo muszą brać na siebie odpowiedzialność za rozwój społeczeństw — takie przekonanie jest powszechne w Grupie Santander.

Zarząd globalny Grupy oraz zarządy poszczególnych banków do niej należących zadecydowały, że będą stale pomagać społecznościom lokalnym w zmaganiu się z bieżącymi i długoterminowymi wyzwaniami. To, że odpowiedzialność społeczna jest obowiązkiem, a nie tylko dobrą wolą, można wyczytać nie tylko w historii aktywności społecznych Grupy, ale też w jej strategiach biznesowych.

Bank Zachodni WBK, który jest częścią Grupy Santander od 2011 r., również prowadzi wiele projektów społecznych, w tym np. Finansiaki — z zakresu edukacji finansowej. Od września bank będzie kontynuował swoje działania pod nazwą Santander Bank Polska. Ważna informacja dla klientów: zmiana nazwy nie będzie wymagać od nich dodatkowych działań: wszystkie umowy pozostaną w mocy, bez konieczności podpisywania dodatkowych aneksów, a dotychczasowe karty z logo BZ WBK pozostaną w użytku do końca ich daty ważności.
Zobacz więcej

KONTYNUACJA:

Bank Zachodni WBK, który jest częścią Grupy Santander od 2011 r., również prowadzi wiele projektów społecznych, w tym np. Finansiaki — z zakresu edukacji finansowej. Od września bank będzie kontynuował swoje działania pod nazwą Santander Bank Polska. Ważna informacja dla klientów: zmiana nazwy nie będzie wymagać od nich dodatkowych działań: wszystkie umowy pozostaną w mocy, bez konieczności podpisywania dodatkowych aneksów, a dotychczasowe karty z logo BZ WBK pozostaną w użytku do końca ich daty ważności.

Odpowiedzialność wymaga nakładów

Kierownictwo Grupy Santander uważa, że prowadzenie biznesu w sposób odpowiedzialny jest najlepszym sposobem, aby działalność banku była efektywna i długofalowo zrównoważona. Od 2002 r. Santander zainwestował ponad 2,1 mld EUR w pomoc społeczną. Ponad 1,6 mld EUR z tej kwoty przeznaczono na szkolnictwo wyższe. W 2017 r. Grupa Santander wydała 183 mln EUR na inwestycje i programy społeczne, w tym 128 mln EUR na wsparcie edukacji. Edukacja i rozwój szkolnictwa wyższego jest szczególnie ważnym obszarem w strategii społecznej odpowiedzialności Grupy, bo to właśnie pełne wykorzystanie intelektualnego potencjału młodych ludzi oraz komercjalizowanie prac naukowych jest najbardziej skuteczną formułą wdrażania innowacji sprzyjających wzrostowi gospodarki globalnej i poprawy jakości życia ludzi. Tylko w minionym roku Grupa Santander, oprócz 1295 umów z uniwersytetami i instytucjami akademickimi, zawarła prawie 9000 partnerstw z organizacjamipozarządowymi i instytucjami społecznymi. Dla przykładu, polski oddział Grupy, Bank Zachodni WBK, który już wkrótce zmieni nazwę na Santander Bank Polska, uczestniczy w międzynarodowych projektach Grupy, ale stworzył także wiele autorskich projektów. Należą do nich m.in. akcje Jak jeździsz! promująca bezpieczne i kulturalne zachowanie na drogach, Obsługa bez barier, która integruje społecznie osoby niepełnosprawne, czy Kupuj u sąsiada, wzmacniająca przywiązanie lokalnych społeczności do zakupów w blisko znajdujących się małych punktach handlowych.

Dodać skrzydeł studentom…

Główne sfery koncentracji Grupy Santander w zakresie wsparcia szkolnictwa wyższego, to działalność na rzecz dostępu do edukacji, podnoszenia kwalifikacji zawodowych, wspieranie przedsiębiorczości studenckiej i modernizacja uniwersytetów. Wśród programów banku dla uczelni najbardziej rozbudowany jest Santander Universidades, w ramach którego Grupa przez ponad 20 lat zbudowała długoterminowe strategiczne partnerstwo z uczelniami w 21 krajach. Santander Universidades rozwija globalną sieć współpracy uczelni z biznesem. To największy prywatny program stypendialny na świecie, w ramach którego w 2017 r. przyznano 17 577 stypendiów dla studentów, wykładowców uniwersyteckich i badaczy z 17 krajów. Według Varkey Foundation, Grupa Santander inwestuje we wspieranie szkolnictwa wyższego więcej niż jakakolwiek inna firma prywatna na świecie. W ramach Santander Universidades Grupa zawarła 1200 umów o współpracy z uniwersytetami w Ameryce Północnej i Południowej, Azji, Afryce oraz Europie. Od momentu uruchomienia programu w Polsce minęło sześć lat, a w tym czasie podjęto współpracę z 57 uczelniami. Projektowi Santander Universidades towarzyszą Strefy Santandera. To międzynarodowa inicjatywa Grupy, wdrożona także w Polsce. Składają się na nią dwa moduły — studencki i bankowy. Pierwszy z nich zapewnia wszystko, czego potrzebuje student między zajęciami: szybkie WiFi, gniazdka elektryczne i wygodne pufy, na których można odpocząć i porozmawiać ze znajomymi. Dodatkowo, Strefa Santander Universidades to możliwość spotkania ciekawych ludzi ze świata biznesu czy skorzystania z pomocy ekspertów w kreowaniu ścieżki zawodowej. Drugi moduł, czyli bankowy, pełni funkcję biznesowo-doradczą.Gwarantuje studentom dostęp do rozwiązań bankowych i edukacji finansowej. Student może nauczyć się obsługi aplikacji bankowych czy uczestniczyć w darmowych zajęciach z zakresu ekonomii i finansów.

…i edukować dzieci

Santander pomaga także szkołom i przedszkolom. Tylko w minionym roku z pomocy, za pośrednictwem projektów wspierających edukację, skorzystało blisko 500 tys. dzieci. Działania Grupy Santander skierowane do małych obywateli w dużej mierze są skupione na rynkach Ameryki Łacińskiej. To wynik specyfiki tych krajów oraz szczególnych potrzeb społecznych, które wymagają wielu różnych działań edukacyjnych. Akcje skierowane do dzieci są prowadzone także w Europie, w tym w Polsce. Jedną z nich jest projekt Bank Dziecięcych Uśmiechów. To program grantowy stworzony z myślą o instytucjach budżetowych i organizacjach społecznych pracujących na co dzień z dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych lub ubogich. Inny charakter ma projekt Finansiaki, wspierający rodziców w przekazywaniu dzieciom podstawowej wiedzy o pieniądzach.

Łączenie nauki z biznesem

Grupa Santander aktywnie działa na rzecz cyfryzacji szkół, rozwoju przedsiębiorczości akademickiej i łączenia uczelni z biznesem. Służą temu liczne szkolenia i specjalne programy dla studentów. W 2017 r. ruszył Santander X. Ta innowacyjna platforma cyfrowa wkrótce stanie się największym globalnym ekosystemem dla przedsiębiorczości uniwersyteckiej. Celem projektu jest stworzenie przestrzeni dla międzynarodowych kontaktów i współpracy między uniwersytetami, i przedsiębiorstwami. Platforma została opracowana w porozumieniu z ponad 40 uniwersytetami z siedmiu krajów. Inny projekt — Cyfrowe Uniwersytety Santander — ma na celu modernizację uczelni, ich cyfryzację i rozwój używanego przez nie oprogramowania. Bank wspiera digitalizację uniwersyteckich archiwów i tworzenie bibliotek wirtualnych, takich jak Cervantes Virtual, który oferuje bezpłatny dostęp do ponad 550 portali i 200 tys. rekordów bibliograficznych. W ciągu najbliższych czterech lat Grupa przeznaczy na przedsiębiorczość uniwersytecką kolejne 50 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał przygotowany we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK

Polecane