Odreagowanie na parach złotówkowych

Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 04-08-2016, 17:40

Po silnych spadkach na parach złotówkowych w ostatnich dniach, dzisiaj na większości z nich oglądamy odreagowanie.

Nie dotyczy to pary GBP/PLN z uwagi na przecenę funta szterlinga w reakcji na większe od oczekiwań luzowanie polityki monetarnej przez Bank Anglii na zakończonym dziś posiedzeniu. Inwestorzy spodziewali się obniżki stóp o 25 pkt. bazowych, ale prognozowana skala zwiększenia programu skupu aktywów była mniejsza. Tym samym kurs GBP/PLN znalazł się najniżej od czerwca 2014 roku.

GBP/PLN

Bez wątpienia największą zmienność oglądamy dziś na parze GBP/PLN. Niespodzianka ze strony banku centralnego mocno osłabiła brytyjską walutę. Fala spadkowa na omawianej parze dotarła dziś do poziomu 50% zniesienia całej sekwencji wzrostowej budowanej od 2008 roku. Są to także najniższe poziomy od ponad dwóch lat. Fala spadkowa budująca się od końcówki maja br. wygląda już na prawie wypełniony impuls, a jej modelowy zasięg w średnim terminie wyznaczają okolice poziomu 5,00 (strefa 4,91 – 5,00), gdzie równość fali spadkowej z końcówki maja z falą wykształconą w końcówce listopada ubiegłego roku zbiega się z długoterminową linią trendu wzrostowego poprowadzoną od 2008 roku.

USD/PLN

Fala spadkowa na notowaniach USD/PLN dotarła wczoraj do bardzo istotnego wsparcia w postaci linii trendu wzrostowego z genezą w kwietniu br., wcześniej pokonując bez większych problemów poziom 61,8% zniesienia odbicia z kwietnia br. (3,8690). Linia ta został naruszona, ale dzisiejsze odbicie sprawiło że kurs wrócił powyżej nakreślonej strefy wsparć (3,7950-3,84). Z technicznego punktu widzenia zejście poniżej wspomnianej linii stanowiłoby pierwszy sygnał zakończenia odbicia wygenerowanego na tym rynku na początku kwietnia oraz zmiany trendu na spadkowy w średnim terminie. Kolejne istotne wsparcie stanowią także w tej sytuacji minima wyznaczone wieczorem 23 czerwca (poziom 3,80), a następne tegoroczne ekstrema w okolicy 3,70.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Bojko-Leszczyńska, EFIX Dom Maklerski S.A.

Polecane