Odreagowanie spadkowe na wykresie cen ropy

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 22-10-2021, 11:23

Inwestorzy na rynku ropy naftowej są dalecy od pesymizmu, a cena tego surowca porusza się blisko tegorocznych (a w zasadzie kilkuletnich) rekordów. Niemniej, wśród wielu osób pojawiają się uzasadnione wątpliwości co do tego, czy dalsze zwyżki cen ropy mają sens, biorąc pod uwagę uspokojenie nastrojów na rynkach pozostałych surowców energetycznych.

Po tym, jak Chiny zapowiedziały dążenie do ustabilizowania, a wręcz obniżki, lokalnych cen węgla, pojawiła się większa presja na spadek cen tego surowca – a wraz z nim, w dół podążyły również notowania ropy naftowej. W samych Stanach Zjednoczonych z maksimów spadły także ceny gazu ziemnego, aczkolwiek akurat w tym tygodniu widzimy ich delikatne odbicie w górę. Tak czy inaczej, mimo mieszanych doniesień, coraz wielu inwestorów zaczyna wątpić w dalsze wzrosty cen ropy, zwłaszcza w obliczu możliwości pojawienia się większej podaży już na początku kolejnego roku.

Nastroje chłodzą też prognozy pogody. W Stanach Zjednoczonych kolejne tygodnie mają przynieść temperatury wyższe od przeciętnych dla tego okresu w roku. Inwestorzy to przyjmują z ulgą, bowiem łagodniejsza późna jesień oraz zima oznacza mniejszy popyt na surowce energetyczne w celach grzewczych – a to zmniejsza obawy dotyczące ich niedostatku lub zmniejszenia zapasów do krytycznych poziomów.

Warto pamiętać, że ze względu na obserwowane w ostatnich tygodniach dynamiczne, w dużej mierze spekulacyjne zwyżki notowań ropy naftowej, ceny tego surowca są podatne na równie gwałtowne odreagowanie spadkowe. Jednak droga do tego scenariusza otworzy się dopiero wtedy, gdy zmniejszą się obawy dotyczące kryzysu energetycznego na świecie. A na razie sytuacja w wielu krajach pozostaje trudna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane