O’Driscoll: presja Trumpa mogła opóźniać obniżkę stóp

opublikowano: 12-07-2019, 07:04

Presja wywierana publicznie przez prezydenta Donalda Trumpa na obniżenie stóp procentowych przez bank centralny mogła powodować, że szef Fed był niechętny takiej decyzji, powiedział w CNBC Gerald O’Driscoll, były wiceszef Fed w Dallas.

- To mogło hamować jego chęć do obniżki stóp. Mogło to przynosić skutki odwrotne od zamierzonych. Dlatego myślę, że szef Fed nie zrobi tego z powodu presji – powiedział O’Driscoll.

Prezydent Donald Trump wielokrotnie w ostatnim czasie sygnalizował niezadowolenie z polityki monetarnej Fed.  Ogłosił nawet bank centralny „jedynym problemem” gospodarki USA. Nieoficjalnie mówiono o rozważaniu przez administrację możliwości usunięcia szefa Fed, Jerome  Powella, ze stanowiska.

Randy Kroszner, były członek władz Fed powiedział, że praca w banku centralnym zawsze wiązała się z presją publiczną, także za czasów poprzednich prezydentów.

- Fed w pewien sposób zawsze jest na celowniku – podkreślił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane