Odsetki coraz niższe

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 08-04-2013, 00:00

Ranking lokat: Na atrakcyjności zyskuje oferta banków spółdzielczych, maleje dotychczasowych liderów

Na rynku depozytów doszło do sporych przetasowań. Wprawdzie banki nadal nastawione są na przyciąganie nowych klientów i to im oferują najwyższe oprocentowanie w krótkim terminie, ale one również są coraz mniej hojne. Najbardziej aktywne na tym polu: Idea Bank, Getin Bank i Meritum Bank także tną oprocentowanie.

Zobacz więcej

FOT. ISTOCK

Mali górą

Miesiąc temu Idea Bank i Getin Bank zapewniały na depozycie miesięcznym po 6,5 proc. w skali roku. Dzisiaj Idea Bank na Lokacie na Dobry Początek oferuje jeszcze 6 proc., choć i to prawdopodobnie nie potrwa długo, ponieważ Getin Bank już obniżył oprocentowanie Lokaty na Start do 5,75 proc., a oferta tych instytucji, należących do jednej grupy, nie odbiegała wiele od siebie. Najmniej, bo o 0,1 pkt proc., zostało obniżone oprocentowanie Lokaty Meritum Zysku w Internecie. Dzięki temu wciąż utrzymuje się ona w pierwszej trójce najatrakcyjniejszych depozytów miesięcznych. Zajmująca z nią równoległą pozycję przed miesiącem Lokata Spinająca Polskiego Banku Przedsiębiorczości pozostała zdecydowanie w tyle. Jej oprocentowanie spadło z 4,3 do 3,75 proc. W zestawieniu nie była brana pod uwagę rozpoczęta w kwietniu promocja w internetowym oddziale Getin Banku, czyli GetinieOnline. Wprawdzie kusi on oprocentowaniem wysokości 8 proc. na 3-miesięcznej lokacie połączonej z kontem, ale więcej na ofercie straciłoby się, niż zyskało. W promocji można założyć dwie lokaty po maksymalnie 5 tys. zł, jeżeli otworzy się Konto Perfekcyjne, podpisze umowę o kartę debetową i zadeklaruje comiesięczne wpływy wysokości 1000 zł. Konto kosztuje 9,99 zł, a trzeba je mieć co najmniej 30 miesięcy. Będzie więc kosztowało prawie 300 zł, podczas gdy lokata dałaby maksymalnie 220 zł zysku.

Szturm spółdzielców

Wśród depozytów kwartalnych mocną pozycję utrzymuje SK Bank, czyli Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa. Z jego oferty co prawda zniknęła trzymiesięczna eLokata24, ale w zamian pojawiła się lokata Super Bis z oprocentowaniem 5,6 proc., która prześcignęła dotychczas najatrakcyjniejszą Lokatę Bezkarną BGŻOptimy i Lokatę Bezkarną Meritum Banku. Banki spółdzielcze stają się coraz większymi konkurentami pozostałych instytucji. Na rynku depozytów atrakcyjnie wygląda nie tylko oferta SK Banku, ale również neoBanku, czyli Wielkopolskiego Banku Spółdzielczego. Na energoLOKACIE 3M PLUS można liczyć na 4,8 proc. w skali roku, a na lokacie Dagmara na 4,7 proc. W czołówce utrzymują się również oferty polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie, zwłaszcza jego półroczna Lokata Unikatowa, przynosząca 4,2 proc. odsetekw skali roku i Akonto-lokatA z oprocentowaniem stałym 4,15 proc.

Tylko dla nowożeńców

Na najlepiej oprocentowaną lokatę roczną mają szanse tylko nowożeńcy. Taką niespodziankę dla młodych ma SK Bank. Warunkiem otwarcia eLokaty24 na 12 miesięcy jest dostarczenie skanu odpisu skróconego aktu małżeństwa, z którego wynika, że związek małżeński został zawarty nie wcześniej niż trzy miesiące przed złożeniem wniosku o otwarcie rachunku depozytu. O wieku nowożeńców nie ma mowy. Niemniej nie wszyscy mają szanse na skorzystanie z oferty, dlatego roczna eLokata24 nie została uwzględniona w rankingu, mimo że jej oprocentowanie jest bezkonkurencyjne. Od 20 marca wynosi (po obniżce o 0,5 pkt proc.) 6 proc. Pozostali klienci mogą zakładać w SK Banku lokaty 6-miesięczne, których warunki są również najatrakcyjniejsze na rynku. Oprocentowanie depozytu wynosi 5,5 proc. w skali roku. Jej atutem są również, wprawdzie symboliczne, ale jednak odsetki w przypadku wcześniejszego zerwania umowy. Wynoszą 1,1 proc.

Gotowi na zniżki

W kwietniu i maju oprocentowanie depozytów będzie nadal spadało. Niektóre banki już są na to przygotowane. W regulaminach i tabelach oprocentowania produktów bankowych można znaleźć zmiany, które będą obowiązywały w przyszłym miesiącu. W Crédit Agricole np. od 25 maja oprocentowanie depozytów miesięcznych, dwumiesięcznych, kwartalnych, półrocznych i rocznych, dla wpłat poniżej 10 tys. zł, spadnie o 1 pkt proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu