Odsetki od lokat znów poszły pod nóż

Monika Dekrewicz, Bankier.pl
opublikowano: 03-04-2017, 22:00

Banki znów obniżyły stawki na lokatach miesięcznych. Miesiąc temu można było liczyć na 1,65 proc., obecnie dostaniemy co najwyżej 1,5 proc.

Idea Bank (Lokata NR 1), Lion’s Bank (Lokata Profitable) oraz T-Mobile Usługi Bankowe (Lokata) — na tych lokatach obowiązuje oprocentowanie w wysokości 1,5 proc. dla depozytów o maksymalnej wartości 10 tys. zł. Na Nest Lokacie w Nest Banku dostaniemy trochę mniej, bo 1,4 proc., a 1,3 proc. oferuje Plus Bank.

Zobacz więcej

Pixaby CC0 Public Domain

Posiadacz 10 tys. zł z łatwością znajdzie co prawda oferty lokat miesięcznych oprocentowanych na 3-3,5 proc. w skali roku, ale konieczne będzie spełnienie dodatkowych warunków. Najwięcej (3,5 proc.) dostaniemy na lokacie LOGujesz-LOKujesz z oferty Eurobanku, która zajmuje samodzielne pierwsze miejsce w zestawieniu. Trzeba jednak nie tylko posiadać konto osobiste w banku, ale również korzystać z aplikacji mobilnej. Ważność oferty jest ograniczona — klient może założyć lokatę tylko w ciągu 7 dni od instalacji aplikacji na pierwszym urządzeniu mobilnym.

Pozycję wicelidera zajmuje Lokata Happy w Idea Banku, która oferuje stawkę 3 proc. w skali roku. W tym przypadku nie trzeba zakładać konta, jednakprzepustką do otrzymania atrakcyjnego oprocentowania jest posiadanie statusu nowego klienta. TOP3 uzupełniają dwie propozycje z oprocentowaniemwynoszącym 1,75 proc. w skali roku. Pierwszą z nich jest Lokata Profitable PLUS w Lion’s Banku, skierowana do klientów z kontem osobistym w banku. Druga to Lokata w IKO, którą można założyć, posiadając ROR w PKO Banku Polskim lub Inteligo. W tym przypadku poza rachunkiem konieczne będzie korzystanie z aplikacji mobilnej, ponieważ jest to jedyny kanał, za pośrednictwem którego można złożyć depozyt. Ci, którzy dysponują większym zapasem wolnej gotówki niż 10 tys., mogą liczyć na 2,3 proc. w skali roku na lokacie Cloud w Idea Banku oraz lokacieFortune w Lion’s Banku. Aby skorzystać z jednej z nich, wymagane jest jednak posiadanie konta osobistego w banku. Na tym nie koniec, ponieważ wskazane oprocentowanie zostanie naliczone, jeśli właściciel depozytu będzie utrzymywał na posiadanym rachunku równowartość 10 proc. wysokości lokaty przez cały okres jej trwania. O 0,7 pkt. proc. mniej oferuje Nest Lokata w Nest Banku, której wymogiem jest posiadanie Nest Konta. Na trzeciej pozycji jest natomiast Lokata od T-Mobile Usługi Bankowe ze stawką 1,50 proc. w skali roku.

Lokata równa się strata

Lokaty trzymiesięczne i roczne są najniżej oprocentowane w historii — wynika z najświeższych danych NBP. Tylko najwyżej oprocentowane oferty depozytów i kont oszczędnościowych pozwalają liczyć na zyski. Niestety w przypadku przeciętnego produktu inflacja szybciej pochłania wartość kapitału, niż banki zdążą dopisywać odsetki — wynika z szacunków Open Finance. 0,4 proc. — tyle po uwzględnieniu inflacji i podatku można stracić na rocznej lokacie założonej w lutym — wynika z szacunków Open Finance opartych na danych NBP. Oprocentowanie proponowane przez banki nie jest oczywiście ujemne, ale banki naliczają dziś odsetki wolniej, niż inflacja pochłania wartość zdeponowanego w banku kapitału. [KZ]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Dekrewicz, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy