Odsetki spadają, zainteresowanie też

KZ
opublikowano: 10-05-2013, 00:00

Saldo oszczędności gospodarstw domowych zgromadzonych na bankowych lokatach spadło w marcu o 3,05 mld zł, do 268,68 mld zł — wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

— Po raz ostatni zmniejszenie oszczędności na depozytach terminowych dało się zaobserwować 12 miesięcy wcześniej, kiedy wycofano z rynku tzw. lokaty antypodatkowe. Marcowy spadek sprawił, że w całym pierwszym kwartale z bankowych lokat ubyło 1,4 mld zł. Był więc to najgorszy okres od drugiego kwartału 2010 r. — zauważa Michał Sadrak, analityk Open Finance.

Spadek zainteresowania to skutek obniżki oprocentowania lokat — od października ubiegłego roku, kiedy RPP rozpoczęła cykl obniżek stóp, średnie stawki na depozytach terminowych spadły o 1,6-2,1 pkt proc. Niestety, pieniądze trafiają nie na rynek akcji czy do funduszy, ale w większości na rachunki bieżące i konta oszczędnościowe.

269 Tyle mld zł zgromadzonych było pod koniec marca na lokatach terminowych w polskich bankach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane