Odszkodowanie za JTT podkręciło wyniki MCI

UK
01-09-2011, 00:00

MCI chce wydać na  przejęcia 200 mln zł do końca roku. Szykuje się też do rekordowego wyjścia w 2012 r.

MCI chce wydać na przejęcia 200 mln zł do końca roku. Szykuje się też do rekordowego wyjścia w 2012 r.

Okres spowolnienia gospodarczego giełdowy fundusz MCI chce wykorzystać do wyłowienia z rynku ciekawych ofert. Tomasz Czechowicz, prezes funduszu, przyznaje, że z optymizmem patrzy na kolejne miesiące i rezultaty trwających rozmów.

— Jestem większym optymistą dziś niż jeszcze w czerwcu. Dziś ocena rozsądnych zakupów jest dużo łatwiejsza. Jesteśmy w trakcie wielu rozmów. Sześć z nich dotyczy nowych inwestycji. Mam nadzieję, że cztery z nich zostaną zrealizowane do końca roku. Plany może pokrzyżować tylko katastrofalna sytuacja makroekonomiczna — mówi Tomasz Czechowicz.

Spółka jest także w trakcie rozmów z doradcami, dotyczących wyjść z inwestycji w roku z 2012 r. Jedno z nich ma być największe w dotychczasowej historii spółki.

W pierwszym półroczu 2011 r. MCI Management uzyskała jednostkowy zysk netto wyższy o 98 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, a skonsolidowany zysk netto wzrósł o blisko 94 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2010. Analitycy są jednak ostrożni w ocenie i zwracają uwagę, że na wyniki finansowe wpływ miała wpłata odszkodowania w sprawie JTT.

W maju Urząd Skarbowy Wrocław wpłacił na konto MCI blisko 47 milionów zł. Zasądzona kwota była niższa niż ta, o którą wnioskował MCI. Zarząd spółki zdecydował się wnieść kasację, domagając się zasądzenia dodatkowo kwoty 9,4 mln zł. Ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy MCI spodziewa się na przełomie 2011/2012 r.

— Jestem ostrożny w ocenie wyników finansowych i planów na najbliższe miesiące. 70 proc. aktywów MCI jest notowanych na giełdzie, a to oznacza, że niepewna sytuacja makroekonomiczna może w każdej chwili zmienić wszystkie scenariusze spółki, również te, dotyczące historycznego wyjścia — mówi Krzysztof Kozieł, analityk BM BGŻ.

— Prawdą jest, że w okresie spowolnienia gospodarczego MCI może trafić na dobre okazje kupna, ale rezultaty takich transakcji zobaczymy dopiero w 2012 i 2013 r. — dodaje analityk.

Tomasz Czechowicz podkreślał, że w kryzysach widzi szanse dla rozwoju firmy.

— Sprawnie przechodzimy przez kryzysy. W 2012 r. prognozujemy double dip i jest to szansa dla nas. Pamiętamy, że po kryzysie rosyjskim w 2008 r. była wielka hossa, dlatego obserwujemy sytuację makro i mamy przygotowanych kilka scenariuszy. Dobrze przygotowane wielowariantowe scenariusze to nasza podstawa i źródło sukcesu.

Zarząd poinformował, że MCI nie zamierza sprzedawać ABC Data. W jego ocenie to jest dobry moment na budowanie jej wartości, bo rynek się konsoliduje. Nie ma również planów sprzedażowych dotyczących MCI Partners.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: UK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Odszkodowanie za JTT podkręciło wyniki MCI