Czytasz dzięki

Odwołania ws. przetargu na system ochrony granicy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-08-2005, 16:12

Konsorcjum Prokomu Software oraz dwa inne konsorcja, niedopuszczone ze względów formalnych do przetargu na system ochrony granicy wschodniej, odwołały się od tej decyzji do sądu - poinformowało PAP biuro prasowe Straży Granicznej. Budżet przeznaczony na ten system to 52 mln euro.

Konsorcjum Prokomu Software oraz dwa inne konsorcja, niedopuszczone ze względów formalnych do przetargu na system ochrony granicy wschodniej, odwołały się od tej decyzji do sądu - poinformowało PAP biuro prasowe Straży Granicznej. Budżet przeznaczony na ten system to 52 mln euro.

"Do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęły trzy skargi od wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie, reprezentowanych przez konsorcja firm: Alcatel Polska SA, Elbit Systems Ltd., Prokom Software SA oraz konsorcjum Biatel SA, EADS Defence and Security Systems SA, Magal Security Systems Ltd., a także konsorcjum w składzie: Ericsson Microwave System Aktiebolag, Ericsson AS, Kylmar Ltd. S&T Services Polska sp. z o.o., Stekop ZPChr." - poinformowano w przesłanym PAP komunikacie Straży Granicznej.

"Terminy rozpraw zostały wyznaczone na jesień tego roku, do końca listopada. Inne firmy wykluczone z udziału w przetargu nie mogą już składać skarg" - dodano.

Straż Graniczna podała, że budżet Systemu Elektronicznego Wspomagania Nadzoru Granicy wynosi 52 mln EUR.

Obecnie jedyną firmą, która spośród 12 chętnych do uczestnictwa w przetargu spełniła wymagania formalne dotyczące dokumentacji przetargowej, jest ComputerLand.

Pod koniec lipca zespół arbitrów Urzędu Zamówień Publicznych nakazał jednak Straży Granicznej przywrócenie do przetargu konsorcjum w składzie z Emaksem i francuskimi firmami Thales i Sagem oraz niemiecką firmą Zeiss.

Straż Graniczna nie otrzymała jeszcze decyzji UZP w tej sprawie i nie przywróciła jeszcze Emaksu do postępowania przetargowego.

"Do dnia dzisiejszego Straż Graniczna nie otrzymała wyroku Zespołu Arbitrów w sprawie odwołania firmy Emax. Dopiero po jego otrzymaniu możliwe będzie podjęcie dalszych czynności prawnych, w tym ewentualne przywrócenie konsorcjum z udziałem Emax do dalszego udziału w postępowaniu" - poinformowała SG.

Emax był już raz przywrócony, a następnie na skutek protestu ComputerLandu ponownie wykluczony z przetargu.

Projekt systemu ochrony granicy jest finansowany z Funduszu Schengen. Fundusz ten został przydzielony na okres 3 lat od dokonania pierwszej płatności na konto beneficjenta, a pierwsza zaliczka z funduszu wpłynęła 21 grudnia 2004 r. Straż Graniczna liczy, że przetarg uda się rozstrzygnąć do końca tego roku.

"Zakłada się, że wykonawca powinien mieć czas 24 miesięcy na zrealizowanie zamówienia, w związku z tym umowa z firmą powinna zostać podpisana przed końcem bieżącego roku" - poinformowała Straż Graniczna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane