Odwołano alarmy w niektórych rejonach Podkarpacia

PAP
opublikowano: 28-06-2009, 16:14

Stabilizuje się sytuacja powodziowa w  niektórych rejonach Podkarpacia. W kilku gminach odwołano w niedzielę alarmy, zarządzając w zamian pogotowie przeciwpowodziowe.

Po nocnych opadach deszczu, które przeszły nad Podkarpaciem w pasie od Iwonicza Zdroju po Jasło, podtopionych zostało kilkanaście gospodarstw. Tam dla kilku gmin wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. Obecnie sytuacja już się stabilizuje.

Jak poinformowało Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, pogotowia ogłoszono dla gmin pow. krośnieńskiego: Miejsce Piastowe, Chorkówka, Wojaszówka i Jedlicze. Pogotowie obowiązuje ponadto w pow. ropczycko-sędziszowskim, strzyżowskim i tarnobrzeskim oraz w kilku gminach powiatu mieleckiego i dębickiego, gdzie dotychczas obowiązywał alarm powodziowy, który teraz został odwołany.

St. kpt. Adam Wiśniewski z podkarpackiej straży pożarnej poinformował PAP, że sytuacja w gminach powiatu krośnieńskiego już się powoli poprawia, nie ma też deszczu. Strażacy usuwają skutki nocnych opadów, głównie udrażniają rowy melioracyjne i przepusty, pompują wodę z podtopionych budynków.

Na skutek nocnych intensywnych opadów wzrósł poziom wody w górnym biegu Wisłoki, która obecnie w Mielcu przekracza stan ostrzegawczy o 47 cm, ale opada, natomiast przybiera w Krajowicach i przekracza tam stan ostrzegawczy o 67 cm. Podnosi się także Jasiołka w Jaśle i przekracza tam stan o 69 cm. Obniża się poziom Ropy, która w Klęczanach przekracza stan ostrzegawczy o 12 cm.

Najtrudniejsza sytuacja była w gminie Chorkówka, tam na skutek wylania lokalnego potoku podtopionych zostało kilkanaście gospodarstw, stadion, zabytkowy młyn. Kilka gospodarstw podtopionych zostało też w Miejscu Piastowym. Uszkodzonych zostało w tamtych rejonach kilka odcinków lokalnych dróg.

Stabilizuje się sytuacja w powiatach dębickim i mieleckim. Poniżej stanu alarmowego opadła lokalna rzeczka Grabinka. W związku z tym zamieniono alarmy powodziowe w tamtejszych gminach na pogotowia przeciwpowodziowe. Poprzedniej doby po intensywnych deszczach i burzach pojawiły się tam liczne podtopienia i zalania gospodarstw, domów, budynków użyteczności publicznej oraz uszkodzenia dróg, z których wiele było nieprzejezdnych. Wylały lokalne rzeczki i potoki. Ewakuowano ponad sto osób.

Trwa sprzątanie w powiecie ropczycko-sędziszowskim i samych Ropczycach. W czwartek po dużych opadach deszczu wylała tam lokalna rzeka Wielopolka, która zalała znaczną część powiatu.

Prognozy pogody dla Podkarpacia przewidują dalsze opady deszczu, które mogą spowodować gwałtowny wzrost poziomu rzek, głównie dopływów Wisłoka i Wisłoki. Możliwe są także podtopienia spowodowane przez wodę z lokalnych potoków i rowów melioracyjnych.(PAP)

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane