Odys chce produkować prąd z morskich fal

KAP
opublikowano: 28-07-2009, 00:00

Dziś Odys StoczniaCo. przekaże model elektrowni dla duńskiej Wale Star Energy. Rzucą rękawicę energii z wiatru?

Dziś Odys StoczniaCo. przekaże model elektrowni dla duńskiej Wale Star Energy. Rzucą rękawicę energii z wiatru?

Odys StoczniaCo. chce wejść na rynek budowy elektrowni wykorzystujących fale morskie do wytwarzania prądu. Dziś przekaże model takiego urządzenia swojemu partnerowi — duńskiej spółce Wale Star Energy. Jeszcze w tym roku firma zamierza też ruszyć z budową mikroelektrowni o docelowej wielkości 6 megawatów. To niewiele, bo powstające elektrownie wiatrowe mają często moc 100, a nawet więcej megawatów. Energia z morskich fal ma jednak być tańsza od wiatrowej i — zdaniem przedstawicieli Odysa — może w przyszłości pokryć 20-30 proc. światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Eksperci nie przekreślają szans powodzenia takiego projektu.

— O rozwoju energetyki wykorzystującej przepływy wodne trudno na razie wypowiadać się, bo projekty z tej dziedziny są obecnie jeszcze mało rozwinięte, ale zawsze warto inwestować w nowoczesne technologie — uważa prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej.

To fakt. Sama spółka Odys przyznaje, że do tej pory było kilka prób wykorzystania energii fal morskich do produkcji prądu, ale do tej pory nie ma funkcjonującego urządzenia spełniającego założenia projektowe. Od kwietnia 2006 r. pracuje natomiast w Nissum Brending (na północno-zachodnim wybrzeżu Danii) model Odysa.

"Urządzenie przetrwało 7 znacznych sztormów, które nie uszkodziły maszyny" — podaje Odys w informacji prasowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane