Odzyskać metale ze ścieków

Barbara Warpechowska
opublikowano: 15-09-2016, 22:00

Opracowano technologię usuwania metali ciężkich ze ścieków z instalacji mokrego odsiarczania spalin (IMOS).

Rozwiązanie opracował Dział Badań i Rozwoju EDF Polska we współpracy z Purolite Polska i Politechniką Krakowską. Pozwoli wyeliminować wybrane metale i wykorzystać je komercyjnie. To odpowiedź na bardziej restrykcyjne regulacje Unii Europejskiej.

Nowatorstwo technologii polega na likwidacji przy oczyszczaniu ścieków z IMOS poprocesowych odpadów niebezpiecznych, których późniejsza utylizacja zwiększałaby koszty zarządzania produktami ubocznymi. Umożliwi odzyskaniekoncentratów metali ciężkich i wartościowych rynkowo, np. metali ziem rzadkich i szlachetnych. To ograniczy wyczerpywanie złóż i zminimalizuje skutki środowiskowe związane z wydobyciem i wzbogacaniem rud.

— Nasza innowacja jest w trakcie uzyskiwania patentu, a rozwiązanie ma duży potencjał rozwojowy. Mtodą odzysku pierwiastków mogą być zainteresowane także kraje wysokorozwinięte z UE, Stanów Zjednoczonych i kraje rynków wschodzących — uważa Henryk Kubiczek, dyrektor Centrum Badań i Rozwoju EDF Polska w Krakowie. Dla polskiego rynku projekt EDF będzie miał w szczególne znaczenie z uwagi na planowane uruchomienie instalacji mokrego odsiarczania spalin przy węglowych blokach energetycznych.

Podczas ich pracy pojawi się strumień nowych ścieków i osadów, więc usunięcie niebezpiecznych dla środowiska metali i możliwość ich wykorzystania komercyjnego będzie przewagą podmiotów korzystających z tej technologii.

Szczegółowa analiza projektu zostanie przedstawiona w dwóch publikacjach naukowych: w dwumiesięczniku „Chemia Przemysłowa” (4- -5/2016) i miesięczniku „Energetyka Cieplna i Zawodowa” (6/2016). Autorami materiałów będą eksperci EDF Polska — Piotr Glamowski, Piotr Czup-ryński i Marta Czekaj, jak również Maciej Płotka (Purolite Polska) i Witold Żukowski, prof. Politechniki Krakowskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane