Odżywki szybko puchną

ET
05-04-2007, 00:00

Rynek specyfików poprawiających wygląd i zdrowie urośnie w tym roku o 25 proc. Za klasykiem można powtórzyć, że byt określa świadomość.

Rynek specyfików poprawiających wygląd i zdrowie urośnie w tym roku o 25 proc. Za klasykiem można powtórzyć, że byt określa świadomość.

Miliard złotych — tyle w 2006 r. wydaliśmy na odżywki, preparaty odchudzające i wzmacniające organizm, witaminy, minerały i wszystko, co można znaleźć na półce z suplementami diety. Firma PMR obliczyła, że rynek tych specyfików z pogranicza farmakologii urósł w 2006 r. aż o 33 proc. W tym roku dynamika minimalnie osłabnie — do 25 proc., ale dwucyfrowe tempo utrzyma się jeszcze przez kilka lat.

— Rynek suplementów jest jeszcze wciąż mało nasycony, a spodziewamy się, że będzie on podążał w kierunku trendów europejskich — mówi Monika Stefańczyk z PMR.

W Europie trendy jest dbałość o kondycję, dobre samopoczucie i zdrowy wygląd. Ale nie tylko ze względu na modę sięgamy po suplementy. Kupujemy je, ponieważ, jak podkreśla PMR, zaczęło nam się lepiej powodzić. Wzrost gospodarczy bezpośrednio przekłada się na wzrost wydatków na specyfiki poprawiające kondycję psychofizyczną.

W porównaniu z innymi krajami dbamy o nią jednak zdecydowanie za mało. W sąsiednich Czechach wydatki na suplementy diety stanowią ponad jedną trzecią rynku OTC (leki i nieleki). To prawie dwa razy więcej niż w Polsce. PMR ocenia, że rodzimy rynek suplementów wartościowo stanowi 17 proc. sprzedaży OTC. Wszystko jest jednak do nadrobienia.

Duże firmy farmaceutyczne zauważyły potencjał rynku i inwestują coraz więcej w reklamę suplementów. Rośnie też presja na zdrowy tryb życia.

Producenci suplementów zacierają ręce, ale też narzekają, że interes mógłby kręcić się jeszcze szybciej, gdyby nie ograniczenia prawne. W Polsce brakuje jasnych przepisów określających, co można uznać za suplement, a co już jest lekiem. Ma to poważne konsekwencje dla branży, gdyż utrudnia wprowadzanie na rynek nowych produktów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Odżywki szybko puchną