OECD rezygnuje z przyjęcia Rosji

PAP
opublikowano: 25-02-2022, 21:42

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) rezygnuje z przyjęcia Rosji i zamknie swe biuro na Ukrainie - poinformowała w piątek ta międzynarodowa organizacja o profilu ekonomicznym skupiająca 38 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw.

"OECD solidaryzuje się z narodem ukraińskim" - napisano w komunikacie, w którym "potępiono z wielką mocą rosyjską agresję na wielką skalę wobec Ukrainy".

Organizacja na stałe odkłada sprawę członkostwa Rosji, które zostało zawieszone w 2014 roku po zaanektowaniu ukraińskiego Krymu.

Rosja nie będzie więcej też mile widziana "na szczeblach ministerialnych i w organach, w których znajduje się na liście gości" - precyzuje OECD.

Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę Rosja jest stopniowo odsuwana od międzynarodowego systemu finansowego i gospodarczego oraz poddawana coraz surowszym sankcjom gospodarczym ze strony państw zachodnich.

Sankcje te obejmują rosyjski system finansowy, wiele banków, a także osoby fizyczne, w tym oligarchów i polityków. Sankcje te mogą też objąć odłączenie Rosji od kluczowego globalnego systemu rozliczeń bankowych SWIFT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane