Wzrost gospodarczy w Polsce wskazuje, że proces doganiania krajów o wyższym dochodzie został wznowiony. Potrzebna jest jednak lepsza równowaga wskaźników ekonomicznych: bezrobocie, inflacja i deficyt budżetowy - ocenia OECD.
Wzrost gospodarczy w Polsce od momentu wejścia do struktur unijnych wskazuje, że proces doganiania krajów o wyższym dochodzie został wznowiony. Aby jednak utrzymać i przyspieszyć proces konwergencji potrzebna jest lepsza równowaga wskaźników ekonomicznych, takich jak bezrobocie, inflacja i deficyt budżetowy, oceniają w najnowszym raporcie eksperci OECD.
Zdaniem OECD zarówno polityka monetarna jak i wskaźniki makroekonomiczne są potwierdzenie tego, że Polska jest na dobrej drodze do wejścia do strefy euro, ale nierozwiązanym problemem nadal pozostaje polityka fiskalna oraz rynek pracy.
„Polityka makroekonomiczna i monetarna w Polsce wygląda dobrze. Jednak problemem nadal pozostaje deficyt budżetowy i rząd musi nad tym popracować” – powiedział Andrew Dean, zastępca dyrektora działu studiów krajów w dyrekcji ekonomicznej OECD.
„Druga istotną kwestią jest wysokie bezrobocie i mała elastyczność rynku pracy” – dodał.
W kwestii polityki banku centralnego OECD podkreśla, że NBP zyskał reputację niechętnego inflacji.
„Bank centralny nie musi być już tak ostrożny i w przyszłości mógłby pozwolić sobie na odważniejsze decyzje” – czytamy w raporcie OECD.
OECD zwraca także uwagę na słabość polskich przepisów, które nie sprzyjają rozwojowi innowacyjności i przedsiębiorczości.
„Wydatki na badania i rozwój w Polsce reprezentują mniejszy udział w PKB niż w jakimkolwiek innym kraju OECD” – napisali analitycy OECD.
© ℗
Podpis: Internet Securities