OF: BP odkłada 20 mld USD na naprawę szkód

Open Finance
17-06-2010, 09:24

Firma British Petroleum tworzy specjalny fundusz naprawczy i zawiesza wypłatę dywidendy. Na giełdach w USA i Japonii po  kilkudniowych wzrostach kupujący oddali inicjatywę sprzedającym.

Po pokonaniu poziomu 1110 pkt. amerykański indeks S&P500 napotyka poważne trudności w kontynuowaniu wzrostów. Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się remisem pomiędzy kupującymi i sprzedającymi akcje, ale na rynku walutowym umacniały się dolar i jen, co sugeruje, że ryzykowne aktywa w dalszym ciągu mają szerokie grono zwolenników. Kurs euro względem dolara spadł poniżej poziomu 1,23 USD.
W czwartek na decyzje inwestorów mogą wpływać takie czynniki, jak posiedzenie Szwajcarskiego Banku Narodowego (pomimo ubiegłotygodniowej interwencji kurs franka jest zaledwie o ok. 1 proc. poniżej świeżych rekordów względem euro), czy dane o dynamice produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Hiszpania ma ujawnić wyniki stress testu, badającego zdolność banków do stawienia czoła różnym negatywnym scenariuszom na rynkach finansowych i w gospodarce. Już w maju największy bank hiszpański BBVA w związku z asekuracyjną postawą inwestorów nie zdołał pozyskać na amerykańskim rynku ponad 1 mld USD w formie obligacji.

Po czterodniowych negocjacjach z Białym Domem, brytyjska spółka paliwowa poinformowała w środę o utworzeniu specjalnego funduszu o wartości 20 mld USD, z którego będą pokrywane straty wyrządzone przez katastrofę w Zatoce Meksykańskiej. Dodatkowo, zgodnie z pogłoskami krążącymi od kliku dni wśród inwestorów, do końca roku koncern zawiesza wypłatę dywidendy ( w 2009 r. wyniosła ona 10 mld USD) i przystąpi do sprzedaży części aktywów, aby przygotować się na roszczenia z ponad 200 spraw toczących się przed sądami przeciwko BP. Papiery dłużne notowane są na poziomie śmieciowych, w tym tygodniu agencja Fitch obniżyła rating firmy aż o sześć stopni, a Bank of America zabronił swoim traderom zawierania kontraktów z BP na termin dłuższy niż jeden rok.

Obserwatorzy z całego świata zbulwersowani tragicznymi konsekwencjami wycieku ropy do oceanu życzą brytyjskiemu koncernowi jak najgorzej, a panika inwestorów pozbywających się akcji i obligacji spółki sprawia, że do setek tysięcy osób bezpośrednio poszkodowanych dołączają kolejne związane z British Petroleum często nieświadomie. Wśród akcjonariuszy spółki BP, których łączne straty na papierze od połowy kwietnia sięgają 90 mld USD, znajdują się m.in. fundusze emerytalne i rządowe z Kanady, Norwegii, Chin, Singapuru.

Łukasz Wróbel, Open Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Open Finance

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / OF: BP odkłada 20 mld USD na naprawę szkód