OF: Dziś PKB za III kw. w strefie euro

Łukasz Wróbel, Emil Szweda
opublikowano: 14-11-2008, 10:00

Poznamy dziś także inflację w strefie euro, która według wstępnych prognoz eurostatu wyniosła 3,2 proc. w październiku. Opublikowana zostanie także dynamika PKB we Francji.

Po tym jak niemiecka gospodarka technicznie znalazła się już w recesji oczekiwania na wzrost PKB w całej strefie euro nie są wysokie. Być może zobaczymy nawet spadek w porównaniu do II kwartału, a przy tym trzeba mieć świadomość, że IV kwartał okaże się zapewne jeszcze gorszy niż III. Dziś także dynamika sprzedaży detalicznej w USA. Według ankiety Bloomberga wydatki spadną o 1,9 proc. m/m, lub o 1,0 proc. wyłączając samochody. Zapasy w firmach mają pozostać na tym samym poziomie co miesiąc temu, indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan ma się obniżyć do 56 pkt (według ankiety Bloomberga).


SYTUACJA NA GPW
Sesję rozpoczynaliśmy w niezbyt sprzyjających okolicznościach - po głębokich spadkach w USA i w Azji. W dodatku ceny na GPW musiały zostać skorygowane po tajemniczym wzroście indeksu i cen na środowym fixingu. Według ustaleń KNF zlecenia na środowy fixing napłynęły od zagranicznego inwestora, który mógł nie znać naszych realiów rynkowych i nie wiedział, że zaledwie zlecenia warte kilkadziesiąt milionów dolarów mogą w jednej chwili podbić ceny akcji. Ale w czwartek przyszło nam za to podbicie zapłacić. Później sytuacja nieco się poprawiła, a indeks udało się nieznacznie podciągnąć. Nie mniej spadek PKN o 11,4 proc. czy Lotosu o 8,6 proc. robi wrażenie (po słabych wynikach za III kwartał).
Obroty na całym rynku podliczono na 1,4 mld PLN, podrożały akcje 112 spółek, potaniały 182.


GIEŁDY ZAGRANICZNE
W ciągu czwartkowej sesji amerykańskie indeksy traciły już ponad 3 proc., jednak chwilę po ustaleniu nowych minimów kupujący ruszyli do natarcia i dzień na Wall Street kończył się skokiem w górę S&P 500, DJIA i NASDAQ o ponad 6 proc. Aktywa funduszy hedgingowych skurczyły się w październiku o 100 mld USD, z czego 60 mld USD stanowiły umorzenia jednostek. W czwartek George Soros i czterech innych milionerów zarządzających funduszami hedgingowymi tłumaczyło przed politykami zawiłości branżowych zagrywek, które w obiegowej opinii stoją w dużej mierze za zawirowaniami na światowych rynkach i powinny zostać ograniczone. Sami zarządzający przyznali, że większa przejrzystość może tylko pozytywnie wpłynąć na rynek i być może tą kwestią również zajmą się głowy największych potęg gospodarczych na szczycie w Waszyngtonie.


OBSERWUJ AKCJE
GTC - jeśli spółka w tygodniu publikacji wyników kwartalnych traci na wartości ponad 17 proc., to albo oznacza to, że rynek z wyprzedzeniem wycenia rozczarowanie słabymi rezultatami, albo, że rynek nie funkcjonuje efektywnie, czyli podstawowe założenie analizy technicznej mówiące, że wszystkie możliwe informacje są uwzględnione w cenach akcji. Kwartalne wyniki GTC znacznie przewyższyły oczekiwania analityków, a kurs akcji spadł w czwartek przy dużych obrotach o 5,9 proc. do najniższego poziomu od grudnia 2005 r. Wskaźnik MACD dał sygnał sprzedaży. Kolejne poziomy wsparcia wynikające z historycznych ruchów ceny akcji zdają się na niewiele, a mocne odchylenie od średnich z 20 i 50 dni (znajdujących się odpowiednio w okolicy 16 PLN i 19,5 PLN), do których przecież co jakiś czas powinien zbliżać się kurs, świadczy, że negatywny sentyment wciąż króluje wśród inwestorów.


POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
KGHM - jednostkowy zysk netto spółki spadł w III kwartale do 718 mln PLN z 1,15 mld PLN przed rokiem, ale był wyższy od oczekiwań analityków ankietowanych przez PAP (596 mln PLN). Przychody wyniosły 2,7 mld PLN wobec 3,4 mld PLN przed rokiem.
Jago - Park Bronisze kupił 970 tys. akcji spółki. W zarządzie Parku zasiadają dwaj członkowie rady nadzorczej Jago. Bronisze mają teraz 22,4 proc. akcji spółki.
ComArch - spółka zależna kupiła 50,1 proc. akcji spółki SoftM Software und Beratung (Niemcy) za 11,2 mln euro. ComArch musi też ogłosić wezwanie do sprzedaży wszystkich pozostałych akcji niemieckiej spółki.
Triton - podczas NWZA zwołanego na 18 grudnia spółka chce uchylić wcześniejsze uchwały o prywatnej emisji akcji.
Agora - Marek Sowa zrezygnował z funkcji prezesa zarządu tłumacząc to względami osobistymi. Nowym prezesem został Zbigniew Niemczycki, dotychczasowy wiceprezes.
TelForceOne - spółka obniżyła prognozę przychodów na ten rok ze 184 do 153 mln PLN. Prognoza wyniku netto (-0,6 mln PLN) pozostała bez zmian.


PROGNOZA GIEŁDOWA
Wczorajsze zwyżki w USA są prawie równie zagadkowe jak nasz końcowy fixing z środy. W połowie notowań bez żadnej wyraźnej przyczyny trend na rynku zmienił się ze spadkowego na wzrostowy. Zobaczymy, czy ten nagły zryw optymizmu będzie traktowany nieufnie, czy może inwestorzy w Europie podejdą do sprawy równie optymistycznie jak Amerykanie. W Azji indeksy zyskiwały mocno na otwarciu, ale później przeważała chęć realizacji zysków. Podobnego scenariusza można spodziewać się także w Warszawie. A więc zwyżka na otwarciu, a później raczej osuwanie się cen w oczekiwaniu na start notowań w USA. Rano kontrakty na amerykańskie indeksy nieznacznie spadają (mniej niż o 0,5 proc.), ale to jeszcze nie przesądza sprawy.


WALUTY
Euro zdołało się wczoraj obronić przed dalszą wyprzedażą spowodowaną informacją, że Niemcy będące największą gospodarką w Europie znajdują się już formalnie w recesji (kurs eurodolara porusza się w okolicy 1,28 USD). Specjaliści z międzynarodowych instytucji obniżają prognozy wzrostu PKB dla strefy euro, jednak perspektywy przed pozostałymi uczestnikami szczytu w Waszyngtonie (kraje z grupy G20 produkują ok. 90 proc. światowego PKB) również są dalekie od optymistycznych. Część mediów okrzyknęło już piątkowe spotkanie "nowym Bretton Woods", a prezydent Francji N. Sarkozy stwierdził odnosząc się do pozycji dolara w światowym systemie finansowym, że porządek, który sprawdzał się po II Wojnie Światowej przestał się sprawdzać. Dolar potaniał w piątek o ok. 15 groszy do 2,87 PLN.


SUROWCE
Spółki z sektora surowcowego ciągnęły w górę indeksy na światowych giełdach w czwartek i piątek, lecz na rynku towarowym wciąż nie widać powrotu popytu. Ropa kosztuje 58 USD za baryłkę, miedź 3850 USD za tonę, a złoto 730 USD za uncję. Spowolnienie gospodarcze wyraźnie widać nie tylko na rynkach rozwiniętych (np. wczorajszy spadek PKB Niemiec), ale również na surowcochłonnych rynkach wschodzących. W Chinach mówi się już o kolejnej obniżce stóp procentowych, ale równocześnie analitycy zwracają uwagę, że obecne stosunkowo niskie ceny metali przemysłowych mogą przełożyć się na uzupełnienie stanu magazynów w największych firmach budowlanych i produkcyjnych. W najbliższym czasie bykom będzie sprzyjać ewentualna korekta na rynku walutowym, gdzie po kilkunastu tygodniach umacniania się dolara może wkrótce rozpocząć się odwrót.

KOMENTARZ PRZYGOTOWALI: Łukasz Wróbel (giełdy zagraniczne, obserwuj akcje, surowce, waluty) oraz Emil Szweda (wydarzenie dnia, sytuacja na GPW, prognoza giełdowa poinformowali przed sesją) Open Finance

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel, Emil Szweda

Polecane