OF: Nerwowo w Warszawie po danych z USA

Open Finance
opublikowano: 24-11-2009, 16:50

WIG20 oddał wczorajszą zwyżkę, ponieważ inwestorzy wystraszyli się zrewidowanych danych o PKB w USA. Ironia losu, że ta sama publikacja przed miesiącem wywołała euforyczną reakcję.

Już rano sprawy nie wyglądały dobrze, ponieważ rynek spodziewał się, że amerykańskie indeksy powalczą poprzedniej nocy o nowe maksima. Te nie tylko nie zostały ustalone (przez S&P), ale nie udało się nawet utrzymać zdobyczy z początku sesji, co zaowocowało minusowym otwarciem na wielu rynkach europejskich. Później inwestorzy ociągali się z decyzjami czekając na zweryfikowaną dynamikę PKB w USA za trzeci kwartał.

Dane były złe - nie o 3,5, lecz o 2,8 proc. wrósł PKB. I choć oczekiwano wyniku niewiele lepszego (2,9 proc.) to interpretacja poszczególnych składowych nie nastrajała optymizmem. Gdyby nie sprzedaż zapasów, dynamika wyniosłaby 1,9 proc. Słabiej niż w pierwszym odczycie wypadli konsumenci (odpowiedzialni przecież za 2/3 amerykańskiego PKB), słabiej wypadła także branża budowlana (poza budownictwem mieszkaniowym). Rynki zareagowały nerwowo, WIG20 stracił 30 punktów niemal w jednej chwili.

Później podano, że indeks cen domów w USA mierzony przez S&P/CaseShiller wzrósł o 0,3 proc. we wrześniu, ale był to wzrost niższy od oczekiwanego. W dodatku zasugerowano, że wynik byłby gorszy, gdyby nie pospieszne zakupy inwestorów pragnących skorzystać z ulgi podatkowej (8 tys. USD za zakup pierwszego domu. Ulga ta została przedłużona do pierwszego kwartału przyszłego roku).

Dopiero publikowany o 16-tej indeks nastrojów konsumentów mierzony przez Conference Board zdołał poprawić nieco humory, bo wzrósł bardziej niż oczekiwano. Dzięki tej publikacji WIG20 odrobił od dołka 10 punktów, ale nie zmienia to oceny całej sesji jako nerwowego spektaklu, a indeks blue chips zszedł poniżej wczorajszego otwarcia. Na dziennym wykresie MACD ponownie wygenerował sygnał sprzedaży akcji.

Warto jednak odnotować, że reakcja GPW na dane z USA była jedną z najbardziej nerwowych. Ani w regionie, ani w Europie Zachodniej, ani w samych Stanach indeksy nie spadały równie głęboko. W godzinę po rozpoczęciu notowań S&P wciąż walczył o utrzymanie poziomu 1100 pkt po spadku o 0,5 proc.

Euro potaniało nieznacznie, ale nadal walczyło (bez powodzenia) o przełamanie poziomu 1,50 USD, który z każdym dniem wydaje się być coraz istotniejszym dla przyszłości rynków finansowych na świecie. U nas dolar podrożał o 0,5 proc., euro o 0,2 proc., a frank o 0,3 proc., zatem można mówić o spokojnym dniu na rynku walutowym.

Nie można tego samego powiedzieć, o zachowaniu ropy, która potaniała dziś o 2,5 proc. i jest tym samym najtańsza od połowy października. Wskaźniki techniczne ostrzegają przed głębszą korektą spadkową na tym rynku. Złoto utrzymało cenę z okolic wczorajszych rekordów. Rynek złota jest wykupiony i korekta może rozpocząć się każdego dnia - bez ostrzeżenia i pretekstów. Miedź potaniała o 1 proc.

Emil Szweda, Open Finance

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Open Finance

Polecane