OF: Sprzedaż detaliczna znów spada

Łukasz Wróbel
opublikowano: 05-10-2009, 16:56

Najważniejsze informacje, których w  poniedziałek wypatrywali inwestorzy, okazały się gorsze od oczekiwań ekspertów.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła o 2,6 proc. w ujęciu rocznym (przy prognozie spadku o 2,4 proc. r/r), dane z poprzedniego okresu zweryfikowano im minus,  natomiast w ujęciu miesięcznym odczyt był nieco korzystniejszy od szacunków analityków. Zarówno w sierpniu, jak i w lipcu gospodarstwa domowe w strefie euro zaciskały pasa, co niewątpliwie po części wynikało z rosnącego zagrożenia utraty pracy, bowiem w ubiegłym tygodniu przekonaliśmy się, że bezrobocie w największych gospodarkach Europy po kilku miesiącach sezonowej przerwy wraca do negatywnego trendu. Podobne zjawiska za oceanem ujawniły np. ostatnie informacje z rynku pracy, lecz mimo to wśród ekonomistów przeważają optymiści wierzący, że recesja dobiegała końca lub zakończy się w najbliższym czasie.

Reprezentanci popytowej strony (na rynkach akcji) w poniedziałek nie zostali zupełnie pozostawieni bez argumentów - na ich korzyść działają nastroje przedsiębiorców w Europie. Indeksy PMI dla sektora usług w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz strefie euro utrzymują się powyżej wartości 50 pkt., co ekonomiści interpretują jako ożywienie w gospodarce. Może to pomóc podtrzymać przez jakiś czas wyceny akcji na obecnych poziomach, ale warto pamiętać, że wartości indeksów PMI ustala się nie na podstawie suchych faktów lecz opinii managerów, a te z kolei są w znaczącej mierze kształtowane przez poglądy i rekomendacje ekonomistów. W ten sposób inwestorzy mogą paść ofiarą błędnego koła, dlatego większą wagę należy przykładać nie do oczekiwań ekspertów, lecz faktów, które na obecnym etapie absolutnie nie uzasadniają tezy o wychodzeniu świata z recesji w kształcie litery V.

Zarówno na GPW, jak i na zagranicznych parkietach tydzień rozpoczął się zupełnie bez emocji - przy niewielkiej aktywności inwestorów indeksy poruszały się w bliskim otoczeniu poziomów z piątku. Obroty na warszawskiej giełdzie przekroczyły 900 mln PLN, co zdarza się niezwykle rzadko, a po przywróceniu normalnego składu WIG20 wzrósł o 0,3 proc. Inwestorów, którzy przygotowują się do objęcia akcji banku PKO BP z nowej emisji sięgającej 5 mld PLN, mogą zainteresować podzielone zdania analityków zagranicznych instytucji co do wyceny papierów. Citigroup obniżył rekomendację z "kupuj" do "trzymaj" wyceniając akcje na 33,9 PLN, z kolei szwajcarski UBS zaleca kupno akcji PKO BP, które według analityków warte są aż 47 PLN za sztukę.

Łukasz Wróbel
Analityk Open Finance

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Wróbel

Polecane