OF: Wracają kredyty z marżą poniżej 1 pkt proc.

Michał Sadrak
06-09-2010, 14:23

Od dziś ING Bank Śląski oferuje kredyty mieszkaniowe w złotówkach z marżą od 0,7 pkt proc. Najniższe oprocentowanie na  rynku jest zaproszeniem konkurentów do rywalizacji.

Klient, żeby otrzymać powyższe warunki, musi zaciągnąć kredyt na minimum 750 tys. zł i mieć co najmniej drugie tyle na wkład własny. Jest to przypadek dość rzadki, dlatego bank mógł sobie pozwolić na takie warunki. Nie oznacza to wcale, że ING Bank udziela kredytów wyłącznie dla krezusów, ponieważ osoby, które chcą zaciągnąć kredyt w wysokości 250 tys. zł, również mają szansę na marżę poniżej tytułowego 1 pkt proc. W takim przypadku bank wciąż wymaga co najmniej 50-proc. wkładu własnego. Na razie poprzeczka powieszona jest wysoko, ale już teraz można przypuszczać, że to tylko kwestia czasu kiedy tego typu oferty staną się dostępne dla szerszego grona klientów.

W przypadku, gdy klient nie ma aż 50 proc. wartości nieruchomości na wkład własny, bank zaoferuje już wyższe marże, ale wciąż jedne z najniższych na rynku. Przykładowo, kredyt na kwotę między 250 a 500 tys. zł z 10 proc. wkładu własnego, ma marżę 1,2 pkt proc., ale zwiększając wkład własny do 20 proc., marża spada do 1,05 pkt proc. Oferta ma jeden poważny minus – wysoka prowizja za przyznanie kredytu (od 1,8 do 2,9 proc.). Co prawda bank może zrezygnować z pobrania prowizji, ale kosztem marży wyższej o 0,6 pkt proc.

Metoda pozostawienia klientowi wyboru „niższa marża kosztem wyższej prowizji” funkcjonuje w ING Banku Śląskim od 14 czerwca. Dzięki temu kredytobiorca sam może zdecydować co jest dla niego korzystniejsze. Przykładowo, dla kredytu z powyższej tabeli, opłacalność wariantu z wyższą prowizją rozpoczyna się dla kredytów zaciąganych na więcej niż dziwięć lat.

Ożywienie na rynku nieruchomości, cyklicznie występujące po wakacjach, oraz wyniki sektora bankowego w pierwszym półroczu 2010 roku pozwalają przypuszczać, że to nie ostatnie słowo wypowiedziane przez banki. Chociażby dlatego, że rywalizacja na nowo rozpoczęła się dopiero tydzień temu. Po tym jak dla kredytów w euro prym objął DnB Nord, teraz swoją szansę na sukces ma ING Bank Śląski, kredytując w złotówkach. Oba te banki wywierają silną presję na konkurencję, więc można spodziewać się dalszych obniżek oprocentowania kredytów mieszkaniowych. Nadzieje na łagodzenie polityki kredytowej w bankach są nieuzasadnione, ale już możliwość upowszechniania kredytów atrakcyjnych cenowo dla szerszej grupy odbiorców jest całkiem realne. Dlatego kredyty z marżą poniżej 1 pkt proc. z biegiem czasu powinny objąć też klientów ubiegających się o znacznie niższy kredyt, również z niższym wkładem własnym.

Michał Sadrak
Analityk Open Finance

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Sadrak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / OF: Wracają kredyty z marżą poniżej 1 pkt proc.