OFCE: wykorzystanie oszczędności przyspieszyłoby globalny wzrost

opublikowano: 14-04-2021, 13:31

Francuski think-tank szacuje, że globalny wzrost gospodarczy były o 0,5 pkt. procentowego większy w przyszłym roku gdyby udało się skłonić gospodarstwa domowe do wykorzystania części oszczędności, informuje Reuters.

Skutkiem ograniczenia możliwości wydawania pieniędzy, a także obaw wywołanych przez kryzys gospodarczy, jest wzrost oszczędności gospodarstw domowych na świecie, głównie w krajach rozwiniętych. Skłonienie konsumentw do zwiększenia wydatków byłoby istotnym wsparciem gospodarek wychodzących z kryzysu.

Eksperci francuskiego think-tanku OFCE porównali dwa scenariusze. W pierwszym, gospodarstwa domowe pięciu dużych gospodarek przeznaczają na wydatki 20 proc. dodatkowych oszczędności zgromadzonych podczas pandemii. W drugim, nie zwiększają wydatków. W pierwszym scenariuszu globalny wzrost gospodarczy wyniósłby 4,5 proc. w 2022 roku. W drugim sięgnąłby 4,0 proc. Różnica widoczna jest bardziej w przypadku poszczególnych krajów. W przypadku USA w pierwszym scenariuszu wzrost wyniósłby 5,9 proc., a w drugim 3,7 proc. W przypadku Niemiec, największej europejskiej gospodarki, skorzystanie z części oszczędności pozwoliłoby osiągnąć 5,5 proc. wzrostu w 2022 roku., a w drugim scenariuszu 4,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane