OFE Bankowy skoryguje strategię i zapłaci 4 mln zł

Zakłady Mebli Giętych "FAMEG" Spółka Akcyjna
03-07-2001, 14:10

WARSZAWA (Reuters) - Dekoniunktura na giełdzie spowodowała, że wynik inwestycyjny OFE Bankowego jest niższy od średniej rynkowej. Oznacza to, że fundusz będzie musiał zapłacić około czterech milionów złotych, aby pokryć tę różnicę oraz skorygować strategię, powiedział dzinnikarzom prezes OFE.

"Nasza stopa zwrotu wyniosła 10,076 procent czyli o niecały punkt procentowy mniej od wymaganej minimalnej stopy zwrotu i dopłata jak szacujemy wyniesie około czterech milionów złotych" - powiedział Krzysztof Lutostański na wtorkowej konferencji.

Fundusz, którego strategia inwestycyjna zakładała silne zaangażownie w akcje głównie spółek z sektora technologicznego i telekomów będzie na razie musiał dostosować swoje inwestycje do działań konkurencji. Niekiedy inwestycje giełdowe stanowiły prawie 40 procent wszystkich aktywów.

"Nie będziemy rezygnować z naszej strategii.(...) Jednak bieżąca sytuacja na rynku i obliczanie minimalnej stopy zwrotu powodują, że w najbliższych miesiącach dopuszczamy odchylenia" - powiedział również obecny na konferencji Edward Szczytowski, wiceprezes zarządu.

Od początku roku główny indeks giełdy WIG 20 stracił już około 30 procent. We wtorek oscylował w granicach 1.235 punktów. Według ankietowanych analityków na koniec lipca wyniesie on 1.261 punktów, a na koniec września może wynieść 1.309 punktów.

Napływające co miesiąc pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będzie najprawdopodobniej lokować w obligacje krótkoterminowe.

W środę Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi (UNFE) po raz pierwszy w dwuletniej historii istnienia funduszy opublikuje minimalną wymaganą stopę zwrotu dla OFE. Ma ona pokazać, które z nich najlepiej zarządzały powierzonymi im składkami emerytalnymi i osiągnęły najlepsze wyniki.

Lutostański uważa, że publikacja ta nie spowoduje, by wiele osób chciało opuścić zarządzany przez niego fundusz. Na koniec czerwca OFE Bankowy miał 404.000 członków.

Powstały niedobór fundusz pokryje z rachunku rezerwowego, na którym obecnie znajduje się 6,1 miliona złotych.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zakłady Mebli Giętych "FAMEG" Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OFE Bankowy skoryguje strategię i zapłaci 4 mln zł