OFE dostaną tylko obligacje

Katarzyna Ostrowska
08-11-2002, 00:00

Resorty finansów i pracy przyjęły ostatnio koncepcję spłaty wszystkich zaległych składek i odsetek wobec OFE w formie obligacji. Wcześniej resort pracy zakładał, że 80 proc. kwoty zaległości zostanie przekazane w formie obligacji, a pozostałe 20 proc., czyli odsetki, gotówką. Jerzy Hausner, minister pracy, nie jest zadowolony z takiego rozwiązania, ale prawdopodobnie będzie musiał się na nie zgodzić.

— Problem ten trzeba rozwiązać. Dałem ZUS i OFE trzy miesiące na wyjaśnienie sprawy ewidencji składek. Na razie więc wstrzymałem projekt — powiedział w czwartek Jerzy Hausner.

Minister miał nadzieję na rozwiązanie problemu jeszcze w tym roku. W obecnej sytuacji nie wiadomo nawet, czy będzie to możliwe w przyszłym. Obecny projekt wydłuża okres spłaty zaległości powyżej 2007 r. Pierwsze projekty zakładały, że uda się tego dokonać w 2003-05 r. Jerzy Hausner wykluczył jednak przekazanie OFE wszystkich zaległości w formie gotówki, jak zapowiadał w środę Krzysztof Pater, wiceminister pracy. Taką możliwość wykluczył także resort finansów.

Według OFE, nie ma znaczenia, czy otrzymają one 80 czy 100 proc. zaległości w formie obligacji. Warunek jest jeden — papiery te muszą być rynkowe i możliwe do sprzedaży już następnego dnia po ich otrzymaniu.

— Przekazanie całej kwoty zaległości w formie obligacji jest na pewno wygodne dla resortu finansów, ale czy dla członków OFE również? ZUS bowiem jest im winien pieniądze, a nie obligacje — twierdzi Tomasz Bańkowski, prezes Pekao Pioneer PTE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OFE dostaną tylko obligacje