OFE i TFI nadal pozbywały się akcji

DI, ISB
28-04-2008, 13:11

Saldo inwestycji funduszy inwestycyjnych w  akcje było ujemne w marcu i wyniosło 1,757 mld zł, zaś saldo inwestycji funduszy emerytalnych sięgnęło 751 mln zł, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

Saldo inwestycji ogółem OFE I TFI wyniosło -1,006 mld zł na koniec ub. miesiąca, a wartość akcji w portfelach TFI wyniosła 40,30 mld zł, zaś OFE 44,65 mld zł na koniec marca, wobec 41,59 mld zł i 42,99 mld zł na koniec lutego.

"Marzec to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym fundusze inwestycyjne pozbywały się akcji. W ubiegłym miesiącu saldo ich inwestycji wyniosło minus 1,76 mld. Szacujemy, że od początku roku zarządzający sprzedali walory o wartości 7,7 mld zł. Zupełnie inaczej zachowywały się fundusze emerytalne. W czasie kiedy fundusze inwestycyjne sprzedawały akcje, OFE powiększały swoje portfele. Od sierpnia ubiegłego roku wydały na akcje 7,5 mld PLN (751 mln zł w marcu). W tym samym czasie fundusze inwestycyjne upłynniły portfel o wartości 8,5 mld zł"- czytamy w raporcie.

"Gdyby nie OFE i ich zakupy, skala przeceny na GPW mogłaby być znacznie większa. Trudno bowiem wyobrazić sobie, by jakakolwiek inna grupa inwestorów była w stanie wydać na akcje w tak nieprzychylnej wzrostom atmosferze tak dużych pieniędzy"- czytamy dalej.

Mimo tak znaczących zakupów, udział akcji w portfelach OFE spadł z 38,7% w czerwcu 2007 roku do 32,3% na koniec marca, a gdyby OFE chciały przy obecnych poziomach cen zwiększyć zaangażowanie w akcje do poziomu z czerwca 2007 roku, musiałyby wydać na akcje kolejne 9 mld zł.

Nerwowa, przeplatana zarówno złymi, jak i niosącymi nadzieję informacjami atmosfera powoduje, że zarządzający funduszami mają często bardzo odmienne zdanie na temat kształtowania się przyszłej koniunktury na rynkach finansowych.

"W kolejnych miesiącach dalej będziemy odchorowywać zbyt naiwne i chciwe zachowanie Polaków, którzy nieświadomi ryzyka, masowo nabywali jednostki uczestnictwa agresywnych funduszy inwestycyjnych lub bezpośrednio inwestowali na rynku akcji. Cały czas istnieje jeszcze bardzo duży margines tych inwestorów, którzy pod wpływem bieżących wydarzeń są skłonni wycofać się z inwestycji. To dzięki nim podaż akcji na rynku może przeważać nad popytem"- napisano w raporcie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OFE i TFI nadal pozbywały się akcji