OFE kupiły akcje za 124 mln zł

KOS
opublikowano: 09-04-2018, 22:00

Z szacunków Trigon DM wynika, że w marcu polskie i zagraniczne zakupy akcji przez OFE podzieliły się niemal po równo.

Za granicą ulokowały one 61 mln zł, podczas gdy w Polsce 63 mln zł. Blisko połowa OFE zwiększyła alokację w polskie akcje, a największych zakupów dokonała Aviva — za 76 mln zł. Największym sprzedającym kolejny miesiąc z rzędu było Metlife. Nationale-Nederlanden zwiększyło zaangażowanie w akcje zagraniczne o 101 mln zł, podczas gdy pozostałe OFE utrzymywały bądź redukowały alokację za granicą, sprzedając netto papiery o równowartości 40 mln zł.

Na koniec marca alokacja OFE w polskie akcje spadła w stosunku do lutego o 0,7 pkt. proc. — do 77,8 proc. Trigon zwraca uwagę, że osiem z 11 funduszy ulokowało w akcjach powyżej 75 proc. aktywów, więc jeżeli w obliczu zmian w systemie emerytalnym polskie akcje byłyby wykluczone w procesie przekazywania 25 proc. aktywów do ZUS, wymagałoby to sprzedaży akcji przez OFE za ok. 5 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu