OFE mają w portfelach akcje o wartości 19,8 mld zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-02-2005, 19:02

Wartość akcji polskich spółek znajdujących się w portfelach otwartych funduszy inwestycyjnych (OFE) w styczniu spadła po pięciu miesiącach wzrostów o 2,2 proc. i wyniosła 19,8 mld zł - poinformowała w poniedziałkowej analizie spółka Analizy Online.

Wartość akcji polskich spółek znajdujących się w portfelach otwartych funduszy inwestycyjnych (OFE) w styczniu spadła po pięciu miesiącach wzrostów o 2,2 proc. i wyniosła 19,8 mld zł - poinformowała w poniedziałkowej analizie spółka Analizy Online.

Jeśli uwzględni się akcje spółek zagranicznych to wartość akcji w portfelach OFE spadła w styczniu o 2 proc. do 20,3 mld zł.

Według analityków Analizy Online, spadek wartości akcji w portfelach OFE nie jest zaskoczeniem, jeśli weźmie się pod uwagę korektę, która miała miejsce w styczniu na krajowym rynku akcji. W pierwszym miesiącu 2005 r. indeks WIG 20 stracił 3,7 proc.

Pomimo tego, autorzy analizy zauważają, że OFE wykorzystały spadki na warszawskim parkiecie do dokupienia akcji do swoich portfeli. Według szacunków Analizy Online, poziom inwestycji przekroczył w styczniu 500 mln zł, co jest - nie licząc debiutu PKO BP - najlepszym rezultatem od listopada 2003 r.

Styczeń był także drugim miesiącem z rzędu, gdy zmniejszał się udział akcji w portfelach OFE. Po osiągnięciu w listopadzie ub.r. jednego z najwyższych poziomów w historii (33,2 proc.), w styczniu akcje stanowiły średnio 32,4 proc. portfeli OFE, z czego 2,17 proc. przypadało na akcje notowane na zagranicznych rynkach.

Najmniej polskich akcji w swoim portfelu (26,9 proc.) miał OFE Allinz, natomiast najwięcej miało OFE Pekao Pioneer (35,5 proc.).  Udział OFE w kapitalizacji warszawskiej giełdy pozostał w styczniu na niezmienionym poziomie i wynosi 6,9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane