OFE podchodziły ostrożnie do akcji

Kamil Zatoński
opublikowano: 10-07-2009, 00:00

W pierwszym półroczu rewolucji w funduszach emerytalnych nie było. Zarządzający kupowali głównie akcje gigantów

Udział akcji w aktywach otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na koniec czerwca jest większy niż na koniec roku (24,5 wobec 21,6 proc.). Wynika to częściowo ze wzrostu kursów spółek, w części z zakupów akcji. W przeliczeniu na złote wartość akcyjnej części portfela funduszy wynosiła blisko 38 mld zł. To o jedną piątą mniej niż 12 miesięcy temu, ale o jedną czwartą więcej niż na koniec 2008 r. Od tego czasu WIG wzrósł o 11,7 proc., a WIG20 o 4 proc. Łączny udział wszystkich OFE w kapitalizacji giełdowych spółek wynosił na koniec czerwca około 7 proc.

Lista giełdowych spółek, w które fundusze zainwestowały przynajmniej 1 proc. swoich aktywów (w sumie wynoszą one blisko 154 mld zł), jest tak krótka, jak pół roku temu. Liczy zaledwie 19 pozycji. Jeszcze rok temu było na niej 27 walorów, a dwa lata temu — aż 45. Koncentracja portfeli w niektórych przypadkach była bardzo wysoka. Aegon i Allianz w walory sześciu najpopularniejszych spółek miały zaangażowane 43-44 proc. akcyjnej części aktywów. Średnia sięgała 30 proc.

Żelazny zestaw w portfelach funduszy stanowią cztery największe blue chipy: PKN Orlen, KGHM, Pekao i PKO BP. Ale tylko w papierach tego pierwszego ponad 1 proc. aktywów ma wszystkie 14 OFE. W akcje miedziowej spółki mocno zaangażowane jest natomiast 13 OFE. Jedynym, który się wyłamał, jest OFE Polsat. Ten fundusz ma też poniżej 1 proc. aktywów w Pekao (podobnie było przed sześcioma miesiącami). W akcje największego giełdowego banku zarządzający zainwestowali w sumie najwięcej kapitału: ponad 3,8 mld zł (prawie 13 proc. kapitalizacji banku). Mniej — bo tylko 3 mld zł — zainwestowano w papiery innego bankowego giganta — PKO BP. Jego papiery widnieją w zestawieniach 12 funduszy. Oprócz Bankowego, który nie może mieć akcji swojego właściciela, PKO BP relatywnie niewiele znaczy w aktywach Generali. Wśród ulubieńców zarządzających jest też Asseco Poland i TP.

Z pozostałych 13 spółek, w których OFE zainwestowały ponad 1 proc. aktywów, aż osiem to walory, w które mocno zaangażował się OFE Polsat. To fundusz, który już niejako tradycyjnie stosuje najbardziej agresywną strategię. W jego portfelu akcje zajmowały na koniec czerwca aż 38,4 proc., przy średniej 24,5 proc. i niewielkich różnicach w stopniu zaangażowania w akcje większości funduszy (aż 12 z 14 mieściło się w przedziale 22-25 proc.). Lista spółek, w które Wojciech Olszewski, zarządzający OFE Polsat, zaangażował ponad 1 proc. aktywów, też jest wyjątkowo długa. Liczy 12 pozycji. To o jedną mniej niż pół roku temu, co oznacza, że fundusz sprzedawał akcje KGHM. Inni w większości dokupywali akcje miedziowego koncernu.

W porównaniu z zestawieniem po 2008 r., na liście ulubieńców funduszy pojawiło się PBG (w portfelu Allianza), GTC (ING), PEP (Generali) i Synthos (Polsat). PGNiG zniknęło z raportu Aegona, pojawiło się za to w Axa OFE. Z listy wypadły natomiast BRE Bank, BZ WBK, ING Bank Śląski i Millennium, co spo- wodowane mogło być wyraźnie gorszym od rynku zachowaniem notowań tych banków.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

153

mld zł Tyle warte były aktywa OFE na koniec I półrocza.

37,7

mld zł Tyle aktywów zaangażowano w akcje.

24,5

proc. Taki był na koniec czerwca średni ważony udział akcji w portfelach funduszy emerytalnych.

Źródło: OFE, obliczenia własne

Na koniec ubiegłego roku mieliśmy największe zaangażowanie w akcje KGHM. Teraz jest ono najniższe, bo uważamy, że akcje miedziowego koncernu dały już przyzwoitą stopę zwrotu i czeka je korekta. Sądzę, że może ona przyczynić się do spadku indeksu WIG20 do 1600- -1650 pkt, ale później wzrosty powrócą. Podtrzymuję opinię, że do końca roku indeks największych spółek może urosnąć do 2800- -2900 pkt.

Zmienią się lokomotywy wzrostów. Wciąż uważamy, że jest wiele spółek, które powinny dać wysokie stopy zwrotu. Nasze relatywnie duże zaangażowanie w akcje to najlepszy dowód. Zachowanie naszej jednostki na tle konkurencji, zarówno podczas wzrostowych, jak i spadkowych sesji, pokazuje, że dobór walorów w portfelu jest właściwy.

Wojciech Olszewski

OFE Polsat

Dane o strukturze aktywów OFE z pierwszego półrocza nie wskazują, by w tym okresie zarządzający byli nadmiernie aktywni. Nie gra to trochę z lansowaną przez niektórych komentatorów teorią, że fundusze emerytalne stanowią czynnik stabilizujący notowania. Nie jest bowiem tak, że OFE kupują, gdy dominują spadki, i sprzedają, gdy indeksy rosną. Większość zarządzających podąża za trendem, a ruchy są stonowane. To niestety pokłosie systemu, w którym za odstępstwo od średniej grożą kary finansowe. Polityka inwestycyjna większości funduszy jest zbliżona. Na pewną ekstrawagancję mogą sobie pozwolić mniejsi, stąd relatywnie duże zaangażowanie w akcje ze strony OFE Polsat. To już jest tradycja. Można to oceniać jako zaletę, bo z punktu widzenia klientów strategia funduszu jest spójna i przewidywalna. Sytuacja z tego roku (silne wzrosty po głębokich spadkach) broni tej strategii. Gdy Polsat zarabiał na akcjach, reszta dopiero zabierała się do ich kupowania.

Tomasz Publicewicz

Analizy Online

W minionym roku mieliśmy najniższe zaangażowanie w akcje wśród wszystkich OFE. W pewnym momencie zaczęliśmy jednak dokupować walory spółek, które uznaliśmy za atrakcyjnie wycenione. Oczekiwaliśmy też, że w II kwartale 2009 rynki mogą odreagować głębokie spadki. Nie docenialiśmy jednak siły i gwałtowności tych wzrostów. Od początku roku kupowaliśmy istotne pakiety akcji, ale to nie wystarczyło, by w rankingu pod względem stopy zwrotu z II kwartału znaleźć się powyżej średniej. Duża koncentracja naszego portfela [43 proc. części akcyjnej to walory sześciu blue chipów — red.] to konsekwencja świadomych wcześniejszych decyzji dotyczących sprzedaży spółek, które uznawaliśmy za drogie. Dziś nie zmieniamy strategii z ostatnich miesięcy, choć mamy na uwadze to, że po mocnych wzrostach kursów akcji istnieje spore ryzyko schłodzenia nastrojów.

Grzegorz Zubrzycki

Allianz OFE

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane