OFE Polsat ukarane za strojenie okien

KZ
opublikowano: 21-05-2013, 14:43

KNF nałożył na PTE Polsat 200 tys. zł kary za zawyżanie notowań spółek. Fundusz poprawił dzięki temu swoją pozycję w rankingu stóp zwrotu.

To sytuacja bez precedensu.

Komisja Nadzoru Finansowego, kierowana przez Andrzeja Jakubiaka, ukarała PTE Polsat za sztuczne zawyżenie wartości jednostki rozrachunkowej na sesji 30 września 2011 r. (Fot: Marek Wiśniewski,
Komisja Nadzoru Finansowego, kierowana przez Andrzeja Jakubiaka, ukarała PTE Polsat za sztuczne zawyżenie wartości jednostki rozrachunkowej na sesji 30 września 2011 r. (Fot: Marek Wiśniewski, "Puls Biznesu")
None
None

Komisja Nadzoru Finansowego przyjrzała się skokowej zwyżce wyceny jednostki rozrachunkowej OFE Polsat po sesji 30 września 2011 r.

Jak ustalono, zarządzający funduszem składał zlecenia kupna akcji sześciu spółek giełdowych o dużych wolumenach na ostatniej sesji kwartału z limitami cen wyższymi średnio o około 10 proc. od kursów zamknięcia z poprzedniej sesji.

"Koncentracja kupna przez OFE akcji spółek o niskiej płynności doprowadziła do znacznego wzrostu cen nabywanych akcji – w stosunku do kursu zamknięcia z poprzedniej sesji wzrosty kursów wyniosły od 9,65% do 20%. Udział transakcji funduszu w wolumenie obrotu akcjami tych sześciu spółek w dniu 30 września 2011 r. wyniósł od 45,87% do 99,87%" - podano w komunikacie KNF.

Strojenie okien (ang. window dressing) nie był tu przypadkowy - na podstawie wycen z 30 września komisja ustala i ogłasza trzyletnie stopy zwrotu, które są brane pod uwagę przez ZUS przy ustalaniu członkostwa w OFE w drodze losowania. Już w październiku 2011 r. KNF zdecydował, że na potrzeby rankingu weźmie pod uwagę stopy zwrotu na dzień 29 września.

PTE Polsat jest obecnie w likwidacji, a jego aktywa przejął PKO BP Bankowy OFE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane