OFE: w kwietniu spadł udział akcji w portfelu

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 12-05-2000, 00:00

OFE: w kwietniu spadł udział akcji w portfelu

Inwestycje funduszy emerytalnych

BEZ PANIKI: Zdaniem Jarosława Skorulskiego, prezesa Pioneer PTE, nie ma na razie powodów do niepokoju, jeżeli chodzi o kurs dolara. Gdyby jednak sytuacja tragicznie się zmieniła, trzeba będzie ostrożniej podchodzić do inwestycji związanych z akcjami i długookresowymi obligacjami. fot. J.L.

Fundusze emerytalne w ubiegłym miesiącu nie zwiększały znacząco zaangażowania w akcje. Część funduszy wręcz obniżyła o kilka procent liczbę posiadanych akcji. Wiele ograniczyło się do niedokupowania nowych papierów.

Od końca marca, w wyniku korekty na warszawskiej giełdzie, większość funduszy emerytalnych straciła na inwestowaniu w akcje. Najwięcej te, które posiadały w portfelach dużą ilość akcji spółek IT. Sektor ten najmocniej zaznaczył spadek najboleśniej więc odczuły to fundusze, które w odpowiednim momencie nie skorygowały poziomu papierów z branży IT.

Na giełdzie w kwietniu WIG20 spadł o ponad 9,7 proc., WIG zaś o około 7,6 proc. Stąd na koniec kwietnia poziom akcji w portfelach funduszy nie rósł znacząco, u części z nich spadł nawet o kilka punktów procentowych. Głównym powodem nie było jednak zbywanie akcji giełdowych spółek przez fundusze, a jedynie niezwiększanie ich zasobów. Przy ciągłym dopływie dość znaczących kwot z ZUS, poziom akcji w portfelach OFE był więc niższy niż w marcu. W ubiegłym miesiącu wyniósł on średnio w funduszach około 26 proc., miesiąc wcześniej zaś 30 proc.

Rodzina najlepsza

Najlepsze w inwestowaniu okazały się w kwietniu fundusze: Rodzina, z miażdżącą przewagą ponad 6 proc. wzrostu wartości jednostki rozrachunkowej nad konkurentami, oraz Polsat, który zachował na plusie (wzrost o 0,16 proc.) swój wynik inwestycyjny. Jak przekonują niektórzy zarządzający funduszami emerytalnymi, dobry wynik OFE Rodzina to głównie efekt mocniejszego zaangażowania w akcje. Aktywa funduszu przekroczyły wreszcie 1 mln zł, ale nadal nie są one wysokie. To pozwoliło na elastyczne reagowanie na to, co dzieje się na rynku. Ten OFE zwiększył portfel akcji z 2,28 proc. w marcu do 23,4 proc. na koniec kwietnia.

Pozostałe fundusze zanotowały spadek wartości jednostki rozrachunkowej. Najgorzej wypadł Bankowy OFE, który zanotował ponad 7-proc. spadek wartości jednostki rozrachunkowej w porównaniu z końcem marca. Ten fundusz jednak zbyt późno zaczął się pozbywać części akcji z branży nowych technologii. Dobrze nie wypadł również OFE Kredyt Banku (-4,05 proc.) i Nationale-Nederlanden (-3,7 proc.).

Mocne depozyty

Na koniec kwietnia zwiększył się udział funduszy w depozytach bankowych. Jednak, jak podkreślają zarządzający aktywami w OFE, ma to związek z tym, że ZUS na koniec miesiąca zaczął przesyłać znaczące kwoty pieniędzy i to w terminach, kiedy nie było możliwe ich inwestowanie w akcje oraz obligacje, dlatego przetrzymywane były na depozytach bankowych. W ubiegłym miesiącu najwięcej akcji w portfelu posiadał fundusz Pekao/Alliance — aż 37,15 proc., do tego jako jeden z nielicznych funduszy zwiększył udział akcji w portfelu w porównaniu z marcem, kiedy stanowiły one 36,69 proc. Dużo akcji miały również: Bankowy OFE — 33,9 proc., OFE Pocztylion — 31,51 proc., OFE PZU Złota Jesień — 30,10 proc. Najmniej akcji natomiast miały fundusze Polsat — 17, 58 proc. i Allianz — 18,9 proc.

Maj będzie lepszy

Obecny miesiąc będzie dla funduszy prawdopodobnie pomyślniejszy. Andrzej Pawłowski, dyrektor pionu zarządzania aktywami w PTE BIG Banku Gdańskiego, uważa, że maj będzie spokojny, na giełdzie nie powinny nastąpić specjalnie duże zmiany, nie widać również jednoznacznego trendu. Gdyby jednak wartość dolara była wciąż niebezpiecznie wysoka, to może to grozić tym, że zagraniczni inwestorzy zaczną wycofywać się z inwestowania w polskie papiery wartościowe.

— Bezpośrednio obecny kurs dolara ma mały wpływ na inwestycje funduszy. Obecny kurs dolara jest skutkiem wydarzeń makroekonomicznych. Zagraniczni inwestorzy patrzą na rynek akcji i papierów dłużnych, co może wiązać się z wychodzeniem inwestorów z rynku, w związku z ryzykiem spadku cen. Mogą bowiem obawiać się ryzyka kryzysu walutowego. My dostosowujemy politykę do tego, co się dzieje na rynku. Na razie jednak nie ma aż tak dużego ryzyka. Gdyby jednak sytuacja się pogłębiała, trzeba będzie się przyjrzeć i ostrożniej patrzeć na rynek akcji i obligacji długoterminowych, w których mocno zaangażowani są zagraniczni inwestorzy — tłumaczy Jarosław Skorulski, prezes Pioneer PTE.

Katarzyna Ostrowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu