OFEK i Ster-Projekt wygrały przetarg ministerstwa edukacji

Mariusz Zielke
12-08-2002, 00:00

Ministerstwo edukacji rozstrzygnęło pierwsze przetargi na dostawę komputerów dla szkół. Zwycięzcami są OFEK i Ster-Projekt. Obaj integratorzy dostarczą sprzęt JTT. Kolejne rozstrzygnięcia spodziewane są w przyszłym tygodniu. Wśród faworytów jest Comarch.

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu (MENiS) wybrało już dostawców komputerów dla szkół w czterech regionach. Zwycięzcami są OFEK (Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej) oraz Ster-Projekt — jako integratorzy projektów. Dostarczą oni sprzęt JTT Computer.

— Wyniki dwóch przetargów na pozostałe regiony powinny zostać ogłoszone w tym tygodniu —informuje biuro prasowe MENiS.

Ogólna wartość wszystkich kontraktów to około 55 mln zł. Firmy mają dostarczyć 25 tys. komputerów, w tym 2,5 tys. serwerów.

Ster-Projekt dostarczy komputery do szkół w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim. OFEK natomiast zwyciężył w mazowieckim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, podlaskim i lubelskim. Zarówno Ster-Projekt jak i OFEK zarobią po blisko 16 mln zł. Przychody Ster-Projektu w 2001 r. sięgnęły 248 mln zł, a zysk netto — 4,7 mln zł.

— Przetargi na dostawę sprzętu dla MENiS nie są jednak zbyt atrakcyjne. Rentowność takich kontraktów ocenia się na 3 proc. To bardzo mała marża — ocenia jeden z dostawców sprzętu komputerowego.

W czasie otwarcia ofert w ubiegłym tygodniu okazało się, że najlepsze cenowo oferty mają właśnie OFEK i Ster-Projekt, oraz Comarch — w dwóch kolejnych, jeszcze nie rozstrzygniętych przetargach. Krakowski integrator ma więc duże szanse dostarczyć sprzęt do regionów pomorskich i województwa dolnośląskiego. W jednym z tych konkursów Comarch, który startuje ze sprzętem JTT, przewyższa dość znacznie konkurentów.

— Tutaj nikt inny nie ma raczej szans. Jednak w drugim z nierozstrzygniętych przetargów różnice między ofertami Comarchu, Softbanku i Ster-Projektu są minimalne, wszystkie trzy firmy mają jeszcze szanse na zwycięstwo — twierdzi osoba zbliżona do przetargu.

Przy wyborze oferty, 90 proc. oceny stanowi cena, a 10 proc. pozostałe warunki, np. serwis.

Inny duży projekt w sektorze publicznym realizuje Ministerstwo Finansów. MF wybierze wkrótce dostawcę systemu opartego na tzw. cienkich klientach (terminalach komputerowych). Wartość przetargu wynosi 70 mln zł, ma być on rozstrzygnięty w sierpniu. Niektórzy z uczestników sądzą, że bardziej prawdopodobny jest wrzesień. Według nieoficjalnych informacji, obecnie na pierwszym miejscu jest konsorcjum Talexu i JTT, drugi jest Computerland, trzeci Biatel a czwarte 2Si. Oferenci w większości proponują serwery i terminale innych producentów.

Spółki IT czekają też na rozpisanie przetargów na dostawę sprzętu przez PZU. Niedawno dostawcę wybrała zaś TP SA — Dell może zarobić w ciągu roku na operatorze 80 mln zł. Więcej dużych przetargów w tym roku nie będzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OFEK i Ster-Projekt wygrały przetarg ministerstwa edukacji