Oferenci podnoszą stawkę

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 17-02-2004, 00:00

Brytyjski i amerykański telekomy są gotowe zapłacić nawet 38 mld USD za AT&T. Pozostali gracze zrezygnowali z rywalizacji.

Wyścig o zakup AT&T Wireless, amerykańskiego operatora komórkowego, nabiera rumieńców. Vodafone, numer jeden na świecie, i Cingular, trzeci operator w USA, podwyższyły ofertę przejęcia AT&T z 30 do 38 mld USD (144,4 mld zł) — twierdzi „Wall Street Journal”, powołując się na osobę zbliżoną do transakcji. Ostateczną decyzję w sprawie wyboru oferenta AT&T podejmie 29 lutego.

Zdaniem dziennika, zarówno Vodafone, akcjonariusz Polkomtela, czyli operatora sieci Plus GSM, jak i Cingular, kontrolowany przez dwa amerykańskie telekomy: SBC Communications oraz BellSouth, złożyły ofertę przejęcia za 38 mld USD (144,4 mld zł). Inne źródła podają z kolei, że Vodafone zaproponował na razie 34 mld USD (129,2 mld zł). Spółka nie zamierza jednak zrezygnować z walki o amerykańskiego operatora i może podnieść ofertę. Mimo to, zdaniem specjalistów, Cingular ma większe szanse na wygraną, bo sieć, którą operuje, jest zbudowana w tej samej technologii, co AT&T. Połączenie spółek w ciągu kilku lat przyniosłoby roczne oszczędności wysokości 2 mld USD (7,6 mld zł). Operator posiadałby 46 mln klientów. Verizon Wireless, główny rywal na amerykańskim rynku (którego notabene 45 proc. akcji posiada Vodafone), ma 37,5 mln abonentów. Ponadto Vodafone, aby kupić akcje AT&T, musiałby pozbyć się udziałów dochodowego Verizon Wireless, na co mogą się nie zgodzić akcjonariusze.

Tymczasem NTT DoCoMo, piąty na świecie operator komórkowy, który posiada 17 proc. akcji AT&T Wireless, zdecydował o wycofaniu się z walki o przejęcie spółki. Z gry zrezygnował także Nextel Communications, piąty amerykański operator.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Oferenci podnoszą stawkę