Oferencie, dbaj o faksy

Jolanta Sierżan
opublikowano: 18-11-2003, 00:00

Dowód nadania faksu wystarczył do udowodnienia, że adresat został poinformowany.

Ado Med. ze Świętochłowic złożył odwołanie w sprawie odrzucenia protestu przez Szpital Kliniczny Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Zespół arbitrów Urzędu Zamówień Publicznych uznał jednak, że firma przekroczyła termin przeznaczony na złożenie protestu.

Wśród odrzuconych

Szpital Kliniczny ogłosił przetarg na dostawę aparatu do elektrokardiologii. Wartość zamówienia wynosiła około 650 tys. zł. Zgłosiło się czterech oferentów. Oferty dwóch firm zostały odrzucone, wśród nich Ado Med. Wskazanym powodem odrzucenia było niedostarczenie rejestracji krajowej oferowanego sprzętu. Szpital wybrał ofertę General Electric.

Ado Med. złożył protest, który został odrzucony.

Zespół arbitrów skoncentrował się na zbadaniu terminów. Przedstawiciele Szpitala Klinicznego wyjaśnili, że zawiadomienie o odrzuceniu oferty zostało wysłane do firmy faksem 10 października. Okazali na potwierdzenie dowód nadania, z numerem firmy Ado. Oznajmili, że w ślad za faksem wysłano zawiadomienie listem poleconym. Odwołujący twierdził, że 10 października nie otrzymał faksu, a wiadomość o odrzuceniu oferty dotarła do niego dopiero 13 października, w formie listu. W związku z tym protest został złożony 20 października — najpierw drogą faksową, tego samego dnia wysłano list polecony. Odwołujący utrzymywał, że samo nadanie faksu przez zamawiającego nie stanowi dowodu na to, że faks dotarł do adresata.

Wiarygodny dowód

Zespół arbitrów nie podzielił stanowiska firmy Ado Med. Siedmiodniowy okres należało bowiem liczyć od dnia nadania przez szpital faksu, czyli od 10 października. Istotna jest bowiem data zawiadomienia adresata tak, aby mógł się z informacją zapoznać, a nie fakt, czy rzeczywiście się z nią zapoznał. Zamawiający dysponowali przecież wiarygodnym dowodem nadania faksu. Na nic więc zdały się zapewnienia firmy, że nie zapoznała się z informacją 10 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jolanta Sierżan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Oferencie, dbaj o faksy