Oferta na Plus

MEW
opublikowano: 11-01-2011, 00:00

Doradcy akcjonariuszy operatora sieci Plus ruszyli na rynek z ofertą sprzedaży spółki wycenianej na 16 mld zł.

Doradcy akcjonariuszy operatora sieci Plus ruszyli na rynek z ofertą sprzedaży spółki wycenianej na 16 mld zł.

Sprzedaż Polkomtela, operatora sieci Plus, jest zapowiadana od lat. W końcu akcjonariusze wyszli na rynek z ofertą.

— Doradcy rozpoczęli proces uruchamiania teasera — po- twierdza Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen.

Najpierw doradcy akcjonariuszy przekazują do potencjalnych chętnych zapytanie, czy są zainteresowani kupnem operatora sieci Plus. Jeśli uzyskają potwierdzenie, wysyłają teaser. Potem chętni mają podpisać NDA, czyli dokumenty o poufności, co pozwoli im otrzymać memorandum informacyjne. To ostatnie, zgodnie z zapowiedziami zarządów spółek, powinno się pojawić na rynku do końca stycznia.

Sprzedaż Polkomtela będzie jedną z największych, jeśli nie największą tego typu transakcją w Europie w tym roku. Polkomtel jest wyceniany na 16 mld zł.

Akcjonariusze, czyli brytyjski Vodafone, PKN Orlen, KGHM Polska Miedź, PGE i Węglokoks, po wielu latach negocjacji porozumieli się co do wspólnej sprzedaży akcji operatora sieci Plus.

Lista potencjalnych chętnych jest dość długa. Jest na niej kilkadziesiąt firm — zarówno inwestorów finansowych jak i strategicznych. Wśród faworytów wymieniany jest Zygmunt Solorz-Żak, jeden z najbogatszych Polaków, ale mowa jest też o największych światowych funduszach inwestycyjnych, jak Apax czy Blackstone, oraz inwestorach strategicznych, jak holenderski KPN, szwedzka TeliaSonera czy hiszpańska Telefonica, nie mówiąc o egipskim Orascomie czy kapitale azjatyckim.

Ostatnie zapowiedzi zarządów spółek — właścicieli Polkomtela — wskazują na zamknięcie transakcji w pierwszej połowie tego roku, choć bardziej prawdopodobne jest, że stanie się to najpóźniej na przełomie pierwszego i drugiego kwartału, kiedy kończą się kadencje władz niektórych spółek, mających udziały w operatorze sieci Plus.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane