Oferta na PTC musi uwolnić Elektrim od wszystkich roszczeń

Internet Securities
opublikowano: 28-01-2005, 17:41

Zygmunt Solorz-Żak, szef rady nadzorczej Elektrimu SA, jest otwarty na rozmowy z Vivendi Universal w celu rozwiązania konfliktu wokół Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), jednak nie zgodzi się na żadne propozycje, w wyniku których Elektrim nie zostanie całkowicie uwolniony od roszczeń.

 Zygmunt Solorz-Żak, szef rady nadzorczej Elektrimu SA, jest otwarty na rozmowy z Vivendi Universal w celu rozwiązania konfliktu wokół Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), jednak nie zgodzi się na żadne propozycje, w wyniku których Elektrim nie zostanie całkowicie uwolniony od roszczeń.

„Nie mogę się zgodzić na żadne propozycje, które wikłałyby Elektrim w dalsze konflikty i spory prawne. Musimy spłacić obligacje do 15 grudnia i to jest dla nas priorytetem” – powiedział w wywiadzie dla agencji ISB Solorz-Żak.

„Mamy nadzieję, że Vivendi rozumie nasze intencje” – dodał.

Dyrektor generalny Vivendi Universal Jean-Bertrand Levy, który spotkał się w czwartek z Solorzem, powiedział dziennikarzom, że chce jak najszybszego rozwiązania konfliktu wokół PTC.

Mówił, że Vivendi rozważa kilka opcji. W grę wchodzi zwiększenie jej zaangażowania w PTC, gdyż francuski koncern postrzega się jako inwestor długoterminowy, a nawet uzyskanie pełnej kontroli nad PTC, której 49% udziałów należy obecnie do Deutsche Telekom.

Pozostałe udziały w PTC kontroluje spółka Elektrim Telekomunikacja (ET), joint-venture Elektrimu SA (49%) i Vivendi (51%)

Ostatnie orzeczenie sądu arbitrażowego w Wiedniu mówi, że zbycie przez Elektrim udziałów w PTC na rzecz ET nie stanowi jako takie istotnego naruszenia w rozumieniu artykułu 16.1 umowy wspólników PTC, ale stanowiłoby, gdyby Elektrim nie odzyskał udziałów od ET w przeciągu najdalej dwóch miesięcy od doręczenia wyroku.

Wyrok został doręczony spółce 9 grudnia minionego roku.

Istnieje groźba, że jeśli Elektrim nie zdoła w terminie odzyskać udziałów PTC od Elektrimu Telekomunikacja, wówczas Deutsche Telekom może chcieć skorzystać z opcji call, przejmując udziały PTC od Elektrimu SA po zaniżonej cenie.

Levy powiedział w czwartek, że strony sporu nadal będą ze sobą rozmawiały.

Według nieoficjalnych informacji ISB, Vivendi jest gotowe kupić 49% PTC od Elektrimu po cenie ok. 600 mln euro.

PTC, którą koncern jest nadal zainteresowany w Polsce, jest największym w Europie Środkowej operatorem telefonii komórkowej sieci Era i Heyah, odnotowującym spektakularne wyniki.

PTC na koniec 2004 roku planuje uzyskać przychody na poziomie około 6,4 mld zł wobec 5,6 mld zł odnotowanych w 2003 roku.

Swój udział w rynku szacuje na koniec 2004 roku na 37,9%, zaś udział dwóch pozostałych konkurentów jak PTK Centertel na 31,2%, a Polkomtela na 30,9%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane