Oferta publiczna PGNiG - po spełnieniu kilku warunków

Polska Agencja Prasowa SA
16-06-2005, 11:09

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) będzie gotowe do oferty publicznej, jeżeli nie będzie problemów z umową leasingową spółki PGNiG Przesył i taryfą na przesyłanie gazu - poinformował w czwartek minister Skarbu Państwa Jacek Socha.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) będzie gotowe do oferty publicznej, jeżeli nie będzie problemów z umową leasingową spółki PGNiG Przesył i taryfą na przesyłanie gazu - poinformował w czwartek minister Skarbu Państwa Jacek Socha.

    Podczas połączonego posiedzenia sejmowych komisji gospodarki i skarbu Socha przedstawił stanowisko resortu skarbu wobec oferty publicznej PGNiG. Miała się ona odbyć się w czerwcu, jednak resort skarbu zdecydował o jej przesunięciu na jesień, m.in. w związku z wydzieleniem operatora gazociągów przesyłowych, czyli PGNiG Przesył.

    Przeciwko przesunięciu oferty publicznej protestują związkowcy PGNiG. W czwartek rano rozpoczęło się referendum strajkowe w tej sprawie.

    Socha poinformował, że 1 lipca wejdzie w życie umowa leasingowa, określająca przejmowanie infrastruktury związanej z przesyłem gazu przez spółkę PGNiG Przesył. Spółka ta wystąpi do Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie taryf. PGNiG Przesył pozostanie w 100 procentach własnością Skarbu Państwa.

    Minister podkreślił, że pierwszy etap prywatyzacji, jakim jest oferta publiczna, w wyniku której PGNiG ma podwyższyć swój kapitał o 1,5 mld zł, jest potrzebny do rozwoju spółki, która chce zwiększyć wydobycie gazu w Polsce. Zaznaczył, że Skarb Państwa będzie mógł zatrzymać 73 proc. akcji PGNiG i nie straci kontroli nad firmą.

    Wiceminister skarbu Stanisław Speczik podkreślił, że wbrew obawom iż rosyjski Gazprom mógłby chcieć przejąć kontrolę nad PGNiG, uczestnicząc w ofercie publicznej, rosyjski koncern nie jest zainteresowany prywatyzacją PGNiG.

    Polska spółka zamierza bowiem przeznaczyć pozyskane środki na zwiększenie wydobycia gazu z polskich złóż, które wynoszą 130 mld metrów sześciennych. Speczik dodał, że polski gaz jest tańszy od rosyjskiego, a tańszy gaz pozytywnie wpływa na rozwój gospodarki. "Gazprom nie jest zainteresowany taką prywatyzacją" - powiedział Speczik.

    Prezes PGNiG Marek Kossowski zapewnił, że nowy operator, który będzie nosił nazwę Gaz System, nie będzie wnioskował o wyższą taryfę na przesył gazu, co oznacza brak zmian w cenach dla odbiorców. "Ceny gazu nie wzrosną" - zapewnił Kossowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Oferta publiczna PGNiG - po spełnieniu kilku warunków