Oferty: sprawdzić, liczyć, porównać

Marcin Bołtryk
opublikowano: 09-10-2003, 00:00

Przed wyborem urządzeń do systemu GPS warto porównać szczegóły ofert poszczególnych dostawców.

I poznać nie tylko parametry, czy możliwości, ale i ceny.

Ilość systemów/urządzeń w użyciu oraz dane ekonomiczne — to pierwsze elementy, które świadczą o wiarygodności firmy. Warto unikać sytuacji, w której klient jest ostatnią deską ratunku dla dostawcy — a może i to nie wystarczy? Wówczas poniesione nakłady sił i środków zostaną zmarnowane — systemy różnych dostawców nie są ze sobą kompatybilne, nie można w nich wykorzystać obcych urządzeń.

Jeżeli coś jest oferowane za tanio, to jest podejrzane. Np. zaoferowanie urządzenia GPS za drobną opłatę będzie pociągało za sobą wysoki abonament miesięczny. Może się okazać, że klient płaci nie tylko za urządzenie i abonament, ale jeszcze dodatkowo za instalację lub mapy. Należy zorientować się, jakie mogą być dodatkowe opłaty (ponad limity opisane abonamentami).

Jaki jest sposób raportowania gromadzonych danych? Wydaje się, że obecnie najlepiej jest otrzymywać informacje on-line lub na żądanie z „czarnej skrzynki” w kraju, natomiast za granicą korzystać z wyrywkowego raportowania SMS-owego (dla optymalizacji kosztów). Po powrocie auta do kraju dane zgromadzone w „czarnej skrzynce” po przetransmitowaniu uzupełniają informacje o pojeździe w systemie. Jako platforma transmisji danych stosowana jest powszechnie transmisja GPRS-owa (on-line w kraju, po powrocie do kraju — transmisja z „czarnej skrzynki”), a jako kanał zapasowy — SMS-y. Jest to najoptymalniejsze kosztowo i funkcjonalnie rozwiązanie przy obowiązujących opłatach w sieciach GSM (od 1 sierpnia 2003 r. zdrożał roaming GPRS).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Oferty: sprawdzić, liczyć, porównać