„Oficer i szpieg”

Karolina Kaleta, Fot. Kino Muranów
opublikowano: 30-01-2020, 22:00

Seanse w kinie Muranów, www.kinomuranow.pl

„Oficer i szpieg” jest ucztą kinową dla miłośników Marcela Prousta i wszystkich zainteresowanych historią III Republiki Francuskiej. Roman Polański w swoim najnowszym filmie sięga do historii Alfreda Dreyfusa, oficera Sztabu Generalnego Armii Francuskiej, niesłusznie oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Prus i skazanego na zesłanie do kolonii karnej na Wyspie Diabelskiej. Czyni to jako Francuz, dla którego afera Dreyfusa wciąż jest modelowym przykładem degeneracji wartości oświeceniowych i zapowiedzią przejęcia władzy przez siły, które doprowadziły Europę do katastrofy.

Czy w Polsce, poza wąskimi kręgami fascynatów prozy Prousta i błyskotliwych analiz Hanny Arendt, znajdą się widzowie skłonni dać się uwieść temu obrazowi? Czy kontekst #metoo w ogóle pozwala na pisanie o Polańskim w ten sposób? Wielkie kino obroni się przed atakami współczesnych obskurantów i ideologów kolejnej fazy ograniczania praw wywalczonych w wyniku majowej rewolty ’68.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Kaleta, Fot. Kino Muranów

Polecane