Ogłosił upadłość CLiF i trafił pod lupę sądu

Radosław Omachel
opublikowano: 29-10-2002, 00:00

Sąd okręgowy w Warszawie wszczął procedurę dyscyplinarną wobec sędziego Dariusza Czajki, szefa Wydziału Upadłościowo-Układowego Sądu Gospodarczego. Wątpliwości budzą okoliczności ogłoszenia bankructwa spółki leasingowej CLiF.

Dariusz Czajka, przewodniczący XVII Wydziału Upadłościowo-Układowego Sądu Gospodarczego w Warszawie, został zawieszony w wykonywaniu obowiązków. Rozprawy, które miał poprowadzić w najbliższych dniach, zostały przesunięte.

— Prezes sądu okręgowego skierował do rzecznika dyscyplinarnego wniosek o wszczęcie procedur dyscyplinarnych w sprawie sędziego Dariusza Czajki — mówi Monika Laskowska z biura prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Z Dariuszem Czajką nie udało nam się skontaktować. Jak się dowiedzieliśmy, będzie nieobecny w pracy do 4 listopada.

Powodem skierowania wniosku mają być kontrowersje związane z postępowaniem upadłościowym spółki leasingowej Centrum Leasingu i Finansów (CLiF). Dariusz Czajka orzekał w rozprawie, na której ogłoszono bankructwo CLiF i jest sędzią komisarzem w tej sprawie.

Kontrowersje budzi m.in. to, że upadłość została ogłoszona na wniosek Kredyt Banku. Tymczasem Sławomir Zaborowski, którego Dariusz Czajka ustanowił syndykiem masy upadłości CLiF, jest zatrudniony w jednej ze spółek należących do Kredyt Banku jako księgowy. Poza tym Dariusz Czajka pełni funkcję kanclerza Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji (EWSPiA) i reprezentuje ją w kwestiach finansowych. W tym wypadku wątpliwości budzi transakcja zakupu od Kredyt Banku żaglowca Fryderyk Chopin, który szkoła nabyła na atrakcyjnych warunkach.

W wypowiedzi dla „GW” Dariusz Czajka odpierał te zarzuty.

— Decyzję o upadłości (CLiF — przyp. RO) potwierdziło sześciu sędziów — mówił Dariusz Czajka.

W sprawie żaglowca zapewniał, że „jego cena była adekwatna do stanu”.

Tymczasem już 4 listopada warszawski sąd gospodarczy ustalił datę pierwszej rozprawy w sprawie o otworzenie postępowania układowego w upadłości CLiF.

— Układ w upadłości jest realny. To chyba jedyne rozsądne rozwiązanie tej sprawy. Wszystko zależy od postawy Kredyt Banku — mówił niedawno Krzysztof Jakubowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Poszkodowanych Leasingobiorców firmy CLiF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Omachel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ogłosił upadłość CLiF i trafił pod lupę sądu