Ogłoszono przetarg na dokumentację linii tramwajowej w Częstochowie

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 07-11-2006, 18:40

Obok rozbudowy sieci tramwajowych w Łodzi i Gdańsku, jest to największa tego typu inwestycja w Polsce.

Ogłoszenie o przetargu na opracowanie dokumentacji budowy nowej linii tramwajowej w Częstochowie opublikowano we wtorkowej prasie. Obok rozbudowy sieci tramwajowych w Łodzi i Gdańsku, jest to największa tego typu inwestycja w Polsce.

Nowa częstochowska linia będzie miała długość 4,6 km. Obsłuży ok. 30 tys. mieszkańców. W 2008 r. ruszą prace budowlane, po opracowaniu kompleksowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji.

Jak podkreślił rzecznik częstochowskiego magistratu, Ireneusz Leśnikowski, władze miasta ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji, po przeprowadzeniu społecznych konsultacji dotyczących przebiegu nowej trasy.

W częstochowskich dzielnicach Wrzosowiak, Raków i Błeszno, przez które będzie przebiegać nowa linia, przeprowadzono ankietę. Mieszkańcy mogli wybierać spośród czterech zaproponowanych przez specjalistów wariantów przebiegu nowej linii. Wybrali trasę wiodącą ulicą Jagiellońską, co umożliwi m.in. dostęp do tramwaju największej liczbie pasażerów.

Koszt tej inwestycji - łącznie z budową infrastruktury i zakupem obsługujących ją czterech nowoczesnych tramwajów - oszacowano na 43 mln zł. 6,5 mln zł na ten cel popłynie z budżetu miasta w ramach wieloletniego planu inwestycyjnego, pozostałą część - 36,5 mln zł, władze miasta chcą pozyskać z Unii Europejskiej.

Budowa nowej linii jest częścią planu modernizacji komunikacji tramwajowej w Częstochowie, dzięki któremu - kosztem 100 mln zł - na ulicach miasta ma się pojawić 14 nowoczesnych tramwajów, sfinansowanych głównie ze środków unijnych.

Największą realizowaną w najbliższym czasie inwestycją tramwajową w Polsce, będzie budowa Łódzkiego Tramwaju Regionalnego, który docelowo połączy centra trzech najważniejszych miast tej aglomeracji - Łodzi, Zgierza i Pabianic.

Realizacja pierwszego etapu projektu, w ramach którego zmodernizowana i rozbudowana zostanie biegnąca przez Łódź trasa linii nr 11, będzie kosztowała blisko 265 mln zł. Prace na szesnastokilometrowym odcinku wzdłuż ulic: Zgierskiej, Zachodniej, al. Kościuszki, Piotrkowskiej i Pabianickiej mają się zakończyć w 2008 r.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Ogłoszono przetarg na dokumentację linii tramwajowej w Częstochowie