Ograniczenia dostaw wyhamowały wzrost zamówień w przemyśle USA

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 02-09-2021, 19:14

W lipcu odnotowano wzrost zamówień na towary wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych. Znacząco spadła jednak dynamika ich wzrostu. Problemem pozostają wąskie gardła w łańcuchach dostaw i wysokie koszty surowców, informuje Reuters.

Według zaprezentowanych przez Departament Handlu danych, w lipcu 2021 r. zamówienia w przemyśle zwiększyły się o 0,4 proc. w porównaniu z czerwcem przebijając nieci medianę prognoz ekonomistów, kształtującą się na poziomie 0,3 proc. Miesiąc wcześniej zamówienia odnotowały 1,5-proc. zwyżkę.

W ujęciu rocznym wskaźnik podskoczył o 18,0 proc. To dobry sygnał dla największej gospodarki świata, w której produkcja stanowi blisko 12 proc.

Najmocniejszy wzrost zaraportowano w przypadku zamówień na towary fabryczne, napędzane metalami podstawowymi i maszynami. Jednak ograniczenia dostaw zmniejszyły zamówienia na komputery i produkty elektroniczne, a także na sprzęt elektryczny, urządzenia i komponenty.

Zamówienia na dobra kapitałowe niezwiązane z obronnością, z wyłączeniem samolotów, które są postrzegane jako miara planowanych przyszłych wydatków biznesowych na sprzęt, wzrosły w lipcu o 0,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane