Ograniczenia w rozliczaniu VAT - prasa

02-07-2007, 06:35

Będziemy mieć kolejną sprawę przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (ETS) - sygnalizuje "Gazeta Prawna".

Według niej, nastąpi to za sprawą Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, który wystąpił do ETS z pytaniem prejudycjalnym, dotyczącym możliwości ograniczania prawa do odliczania VAT za paliwa. Zgodnie bowiem z ustawą o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Wątpliwości krakowskiego WSA dotyczą zgodności tego ograniczenia z prawem wspólnotowym - wyjaśnia gazeta.

Zdaniem ekspertów, jest wręcz pewne, że polskie przepisy zostaną uznane za naruszające regulacje unijne. W konsekwencji polscy przewoźnicy będą mogli odzyskać VAT naliczony od paliwa, którego do tej pory nie mogli odliczyć. Gdyby rzeczywiście do tego doszło, fiskus musiałby przygotować się na milionowe zwroty podatku - ostrzega "Gazeta Prawna". (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Ograniczenia w rozliczaniu VAT - prasa