Ogród Francji

  • Tomasz Kolecki-Majewicz
opublikowano: 30-01-2015, 00:00

W BUTELCE: Dolina Loary to najdłuższy i najbardziej zróżnicowany region winiarski Francji.

Mnóstwo odmian winorośli i każdy niemalże styl win we wszystkich kolorach — od przyjemnie musujących Cremant i Ska po skoncentrowane ciche, od wytrawnych do szpiku kości po słodkie ulepki, od białych po niemal czarne czerwone, od aromatycznych po milczące nieśmiałki, od soczystych po taniczne do bólu dziąseł… .

Od ujścia rzeki do oceanu w głąb lądu rozciąga się Pays Nantais, istne królestwo wina Muscadet. Szczepem odpowiedzialnym za tutejsze wina jest Melon de Bourgogne. Jak nazwa wskazuje, przywędrował tu z Burgundii i przez trzy niemalże stulecia dopracował się pozycji hegemona. Muscadet znany jest przede wszystkim z zamiłowania winiarzy do starzenia win nad osadem z drożdży (sur lie), co nie tylko dodaje nut kwiatowych i mineralności, lecz także czyni je bardziej satynowymi, co z pewnością się przydaje, by okiełznać kwasowość w nich ukrytą. Cała ta zabawa daje niemal książkową propozycję każdemu, kto lubi proste potrawy z owoców morza.

Wprost z Pays Nantais wpływamy na wody Anjou. Różowy kolor jest tu świetnie znany, a najczęściej witamy się z lekuchno lub nieco wymowniej słodkawymi Cabernet d’Anjou i Rose d’Anjou. Pierwsze czerpie garściami z Cabernet Franc, a drugie — z Grolleau. Listę lokalnych legendarnych słodyczy otwiera Coteaux de Layon, choć warto wspomnieć też o Chaume, Quarts-de-Chaume i Bonnezeaux. Wszystkie godnie i atrakcyjnie reprezentują szczep Chinon Blanc, a najlepsze mogą żyć dekadami, nie drenując przy tym kieszeni tak jak bardziej rozsławieni rodacy z Bordeaux i Alzacji.

Po Anjou czas na krótką wprawkę w Saumur — krainie czerwieni Cabernet Franc, niekwestionowanego lidera ciemnych winogron regionu. Czerwone ziemiste Saumur i Saumur-Champigny błyszczą intensywną suknią, drażnią mnóstwem drobnych tanin, zaskakują mieszanką nut czarnych owoców i warzyw, uzupełnionymiaromatami fiołków, irysów. Niezapomniane i użyteczne wina.

Saumur wypuszcza nas w nurt rzeki należący do Touraine, krainy urozmaiconej winiarsko w zaskakujący sposób. Na początek mijamy Chinon i Bourgueil, nie bez kozery wymieniane zaraz po Saumur. To klasyki nad klasykami win Cabernet Franc, bardzo podobne do wschodniego sąsiada. Zaraz po nich mijamy Vouvray i Montlouis, bastiony wyśmienitych win Chenin Blanc — wytrawnych i słodkich, cichych i musujących, wspaniale mineralnych i kapiących owocem. Spotykamy się też z pomieszaniem odmian wschodu i zachodu kraju, wśród których Malbec, zwany tutaj Cot, oraz Gamay i Pinot Noir uznajmy za flagowe dla tej tezy.

I tak zawitaliśmy do najbardziej wschodniej i znanej części regionu: Centre-Loire. Praktycznie jesteśmy już w Burgundii i nie pozostaje to bez odzewu w winach — sporo Pinot Noir, Gamay i Chardonnay, jednak gwiazdami są tu wina białe z aromatycznego Sauvignon Blanc: Sancerre i Pouilly-Fume. Te dwie nazwy to abecadło każdego miłośnika win i sommeliera. Nie znam międzynarodowej karty win bez choćby jednej z wymienionych apelacji. Must be i koniec! Niby podobne, a jednak inne. Sancerre zazwyczaj bardziej kruche i rześkie, a Puilly-Fume stanowcze i poważne.

Jak łatwo zauważyć, tytułowy przydomek regionu nie dotyczy tylko przepięknych zamków, lecz także kolorytu winnic i piwnic. Dodając do tego niesamowitą mnogość serów z listy francuskiej klasyki, mamy co najmniej trzy niepodważalne powody, by zobaczyć to na własne oczy i posmakować. &

1 Pascal Jolivet Attitude Sauvignon Blanc VdP Val du Loire
Owoc, soczystość, nowoczesność.

2 Pascal Jolivet Sancerre AOC
Czystość, energia, młodzieńczość.

3 Pascal Jolivet Pouilly Fume
Elegancja, mineralność, wymowność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TOMASZ KOLECKI-MAJEWICZ, MISTRZ POLSKI SOMMELIERÓW 2007/2008/2009/2010, EKSPERT PORTALU WINEZJA.PL

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

PO

Puls Biznesu

Inne / Ogród Francji