Ogromny projekt LM Glasfiber

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 29-07-2009, 00:00

Duńczycy chętnie zainwestują w Polsce. Do szczęścia brakuje im tylko jednego — strefy.

Firma myśli o inwestycji za 600 mln zł i o 1,4 tys. etatów w Goleniowie

Duńczycy chętnie zainwestują w Polsce. Do szczęścia brakuje im tylko jednego — strefy.

Chętnych do inwestycji nie ma dziś wielu, ale kilka branż wręcz kwitnie. Należy do nich energetyka wiatrowa. Koncern ABB buduje w Łodzi zakład m.in. urządzeń energoelektroniki dla farm wiatrowych. Czas na producenta łopat do wiatraków.

Trzy razy więcej

Wielkie plany ma bowiem duński LM Glasfiber, który na początku tego roku otworzył w Goleniowie największy zakład w tej części Europy.

— Firma zamierza docelowo mieć trzy hale, co jest już przewidziane w planach zagospodarowania. Jest też mowa o centrum szkoleniowym —mówi Andrzej Nadobny, dyrektor Wydziału Architektury i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy i Miasta Goleniów.

LM Glasfiber ma 28-ha działkę na terenie Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Tym razem Duńczycy chcą, by inwestycja została objęta specjalną strefą ekonomiczną.

— Wspólnie z Zachodniopomorskim Centrum Obsługi Inwestora rozmawiamy z tą firmą. Jesteśmy też w kontakcie z jej konsultantami — potwierdza Krzysztof Dołganow, prezes Kostrzyńsko-Słubickiej SSE.

Nie chce jednak mówić o szczegółach. Nam udało się odsłonić rąbek tajemnicy.

Wielkie pieniądze

Przedstawiciel firmy konsultingowej zajmującej się projektem ujawnia, że firma złożyła wniosek na inwestycję wartości 60 mln EUR, tworzącą 300 nowych miejsc pracy.

— Ale to takie minimalne wartości, żeby działka została objęta strefą. W rzeczywistości inwestycja będzie dużo większa, ale w tym momencie dopiero zapadają decyzje —twierdzi źródło "PB".

Więcej można wyczytać z dokumentu "Informacja na temat realizacji zadań Centrum Obsługi Inwestora w 2008 r. oraz plany na 2009 r. w obliczu światowego kryzysu finansowego" […].

"Imponujące plany firmy zakładają kolejne inwestycje na poziomie 300 mln zł i 700 pracowników w pierwszym etapie […]" — czytamy o LM Glasfiber.

— Tak, takie liczby padały w rozmowach z inwestorem — potwierdza kolejny rozmówca.

W drugim etapie firma planuje podwojenie projektu. Łącznie w grę wchodzi 600 mln zł inwestycji i 1400 etatów. Nie udało się potwierdzić tych danych w samej firmie. Nieuchwytni byli Marek Sierżęga, dyrektor LM Glasfiber Poland, oraz Helle Larsen Andersen. Oboje byli na urlopie.

Nie bez przeszkód

Nie wiadomo, jak powiodą się plany wejścia do specjalnej strefy ekonomicznej. Ostatnio Ministerstwo Finansów niechętnie wyrażało zgodę na poszerzenie stref o grunty prywatne. Jak wyjaśnia biuro prasowe ministerstwa, ma to związek z szeregiem nieprawidłowości wykrytych w trakcie kontroli skarbowych.

Na początku tego roku LM Glasfiber otworzył w Goleniowie fabrykę łopat do dużych turbin wiatrowych stosowanych przez nadmorskie i lądowe farmy wiatrowe. Kosztowała 70 mln EUR i w marcu pracowało w niej 380 osób (a ma być ponad 500). Fabryka powstała z kilkuletnim opóźnieniem. Inwestor kupił działkę już w 2002 r., ale plany budowy zostały przesunięte ze względu na spadek popytu. Ostatnio jednak, w związku z unijnymi regulacjami zobowiązującymi do zwiększenia udziałów czystej energii, firma ma mnóstwo zamówień.

LM Glasfiber to wiodący na świecie dostawca łopat do turbin — jego klientami jest ośmiu z dziesięciu największych producentów turbin. Firma ma 13 fabryk, na koniec 2008 r. zatrudniała 7,2 tys. osób. W ubiegłym roku jej sprzedaż wyniosła 885 mln EUR.

Małgorzata Grzegorczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane